„Epidemiologická situace se ani v posledních dnech dramaticky nezměnila k horšímu. Na školách se sice během září objevilo několik případů žáků, kteří byli covid pozitivní, ale když někde onemocní dvě tři děti, není důvod kvůli tomu zavírat celou školu. Děti jdou do karantény a trasují se nejbližší kontakty,“ řekla přerovská epidemioložka Eva Bernardová.

Na Přerovsku je aktuálně 182 pozitivně testovaných na covid-19, což je výrazně méně než v jiných regionech. Od počátku pandemie onemocnělo na okrese novým typem koronaviru 396 lidí.

Pro zdravím maximum

Ředitelé středních škol jsou rádi, že mohou studenti ve výuce pokračovat. Půlroční vynucené prázdniny, které trvaly od března do srpna, nikomu neprospěly.

„Každý den, kdy jsou žáci ve škole, je pro ně dobrý. Děláme pro ochranu zdraví maximum - všichni nosí roušky, ve třídách i společných prostorách je dezinfekce. Studenti si nosí vlastní příbory a dozor před jídelnou hlídá, aby chodili na oběd po skupinách a nedocházelo ke zbytečnému shlukování,“ přiblížil ředitel Gymnázia Jakuba Škody v Přerově Jan Raška.

Na školách bude platit pouze omezení pro hudební a tělesnou výchovu.

„Trochu to celé postrádá logiku, protože Střední pedagogická škola je nadregionální a dojíždějí k nám i studenti z jiných krajů - z Moravskoslezského, Zlínského kraje, nebo z Čech. Studenti nám tedy mohou přivézt problém - koronavirus se nezastaví před městem Přerovem,“ soudí ředitelka Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy v Přerově Romana Studýnková.

Studenti podle ní dodržují všechna hygienická opatření a chovají se zodpovědně. Žádný případ, který by si vyžádal uzavření třídy nebo karanténu učitelského sboru, se na škole nevyskytl.