Akce, jež zde měla svou premiéru, obrazně přenesla zámek do dob středověku. Bohatý program nabídl historický šerm, ukázky starých zbraní, nechyběly ani atrakce pro děti jako střelba z luku, kdo chtěl, mohl se na zkoušku stát sokolníkem.

O zábavu a program se postarala šermířská skupina Dědictví ze Vsetína. Ta před časem vystupovala i na hradě Helfštýně.

„Uspořádat takovouto akci na zámku v Hustopečích je nápad naší skupiny. Máme už zkušenosti z Bystřičky, kde letos plánujeme čtvrtý ročník podobné akce,“ sdělil vedoucí skupiny Dědictví Stanislav Herrmann.

Jak dále podotkl, jeho skupina se díky známosti s Bolkem Polívkou může pyšnit titulem skupina Valašského království. Podle jeho slov jde ale o náročnou a nákladnou podívanou.

„Téměř všechno vybavení jsme si sami koupili. Rok od roku je to dražší, například kord dnes stojí asi čtyři a půl tisíce korun,“ prozradil člen skupiny. Návštěvníci ale byli spokojení.

„Přišel jsem se podívat spolu se svým vnukem, který teď postupně obchází všechny atrakce,“ řekl jeden z příchozích František Jambor. „Nedá se říct, které vystoupení bylo nejlepší, všichni to mají dobře připravené,“ zhodnotil akci muž.

Lidé se mohli bavit i u tanečního vystoupení skupiny Benkari, která se na pódiu předvedla hned dvakrát. Poprvé to bylo téměř na začátku programu, druhé vystoupení s názvem Tanec ohňe přišlo na řadu před půlnoční diskotékou.

Na závěr nechyběla ani ohňová show, což byla nádherná podívaná. „Lidí by mohlo přijít víc, ale je to první rok. Určitě plánujeme i další ročníky,“ zakončil Stanislav Herrmann.