Svatovavřinecké hody nabídly dechovou hudbu, rock, rytířské skupiny i ukázky historických řemesel

Konaly se zde Přerovské svatovavřinecké hody. Ty se vydařily i díky tomu, že jim tentokrát přálo i počasí. Svým hudebním vystoupením zahájila přerovské hodování dechová kapela Hanačka z Břestu, která dokázala rozezpívat diváky nejen starší generace. Když na pódiu vystoupila nejmladší zpěvačka kapely pětiletá Katka Burešová a zazpívala píseň Zlatá rybička, mnohým posluchačům se zaleskla slzička v oku.

„Hanačka z Břestu hraje opravdu krásně, až z tohomám husí kůži, jak mě to vzalo. A když zpívala malá Katka, tak mě to dojalo,“ řekla spokojená posluchačka Alena Škrabalová, s níž se na vystoupení dechovky přijeli podívat i příbuzní s Prahy. Jak dodala, její dvaadevadesátiletá maminka se na Hanačku velice těšila.

Odpolední hudební program se nesl v duchu rockové hudby v podání skupin Spectrum blues factory, Jethro Tull Revival, Synkopy a Hezky česky.

Nedělní hodování zahájil úvodním slovem primátor města Přerov Jiří Lajtoch, který popřál všem účastníkům dobrou zábavu a vyslovil důvěru v úspěšné pokračování hodové tradice.

„Doufám, že až se Přerovské hody dostanou pořádně do povědomí všech občanů, budou se do Přerova vracet i ti, kdo toto město dříve opustili,“ uvedl Lajtoch.

V neděli se Horní náměstí vrátilo o několik století zpět, když atmosféru středověkého města svým vystoupením evokovaly šermířské skupiny, dobové tance a ukázky historických řemesel.

"Historickým jarmarkem bychom chtěli zavzpomínat na to, co se v dávných dobách v Přerově odehrávalo,“ řekl Lajtoch. Po proslovu primátora Lajtocha a faráře kostela svatého Vavřince se ke zpívanému slovu dostaly dechovky Záhorská kapela a Moravanka Jana Slabáka.

„Na hody chodím každý rok, ale zdá se mi, že letos je to nejlepší. Na historický jarmark na Horním náměstí jsem se těšil už od soboty,“ řekl další z návštěvníků, pětašedesátiletý Vladimír Škrabala.