Oprava či výměna zahrnula také mříže a vrata. Na rozsáhlé rekonstrukci, která vyšla na více než čtyři miliony korun, pracovali dělníci několik měsíců.

„Naše městské hradby jsou nádhernou ukázkou středověké fortifikace města a patří k nejzachovalejším na Moravě,“ poznamenala vedoucí odboru školství a kultury Lucie Žídková.

Opevnění, které zahrnuje vnitřní a vnější zeď a také bašty, pokračuje i v ulicích Neffova a Piaristická. V těchto místech ale dosud opravené není. Situace je tam složitější, některé soukromé domy totiž doslova vrůstají do hradby, která tvoří jednu z jejich obvodových zdí.

„Řešíme to s jednotlivými vlastníky, od nichž potřebujeme i souhlas ke vstupu na pozemek. Vycházejí nám vstříc. Někteří z nich si v minulosti hradbu částečně opravili z vnitřní strany,“ řekla vedoucí odboru regionálního rozvoje Zuzana Dlesková.

Podle Žídkové zbývá opravit ještě 505 metrů hradby na západní straně města. Náklady na tuto akci odhaduje město na deset milionů korun.

„V havarijním stavu je především jedna bašta a jedna část okruhu,“ vysvětlila Dlesková, proč bude druhá etapa oprav o tolik dražší než první. Projektovou dokumentaci a výběrové řízení na tyto práce má již Lipník za sebou, nyní žádá o dotaci.

„Byli bychom rádi, kdyby o ní bylo rozhodnuto na jaře, abychom mohli stavbu provést v létě,“ poznamenala vedoucí odboru regionálního rozvoje.

Na první část oprav, která vyšla na čtyři miliony 53 tisíc korun, získalo město dotaci z ministerstva kultury ve výši 1,275 milionu­.