Kvůli lijáku odpadla část programu: průvod družiny panovníka i velkolepý ohňostroj. Lidé ale o lístky nepřijdou

„Chtěli jsme letos celou akci pojmout jako maškarní bál, takže lidé mohli přijít v dobových kostýmech. Program začal už v jedenáct dopoledne a trval až do odpoledních hodin, kdy se nečekaně spustil liják. Ten zcela změnil večerní program," popsal kastelán hradu Jan Lauro.

Ten, kdo přišel včas, mohl zhlédnout výtvarnou dílnu ateliéru Létající šnek, ukázky žonglování, jízdních dovedností na koni, představení divadla Kapsa z Andělské Hory nebo pestrý program Studia bez kliky.

„Historický projekt představil dětem, jak se v minulosti tiskly knihy, jeho součástí byly i soutěže a vyprávění o vývoji palných zbraní. Zájemci si mohli také na vlastní kůži vyzkoušet, jaké mučící nástroje se používaly za středověku," dodal Jan Lauro.

Branami Helfštýna prošlo během dne na sedm set návštěvníků. Ti ale začali houfně opouštět nádvoří ve chvíli, kdy se prudce rozpršelo. „Alfou a omegou všech akcí na hradě je počasí, které bohužel neovlivníme. Vstupenky lidí, kteří museli kvůli dešti předčasně odejít, ale nepropadnou. Můžou je předložit u vchodu 8. září, kdy se na Helfštýně koná akce s názvem Hradní kejkle," ujistil.

Průvod družiny někdejšího majitele panství Petra Voka z Rožmberka s Kateřinou Ludanic, který je každoročně vrcholem programu, nahradila kolem půl sedmé večer krátká divadelní scénka na rozloučenou. Přesto se při ní návštěvníci dobře bavili.

„Představili jsme přítomným některé dobové zbraně, které se v minulosti používaly, jako kanon, houfnici, hákovnici nebo husitské píšťaly," přiblížil Roman Prokeš, vedoucí výtvarně-divadelního sdružení Studio bez kliky.

O dobrou náladu se postarala také přerovská hudební skupina Codex, která přesunula svůj koncert z venkovního podia do místní restaurace.

Návštěvníci neodcházeli z Hradního bálu zklamaní. „Prohlédli jsme si vyhlídkovou věž, pak jsem byla natahována v mučírně a vypálili mi cejch. Deštivé počasí bylo tedy ideální kulisou," pochvalovala si jedna z návštěvnic Blanka Šímová z Ostravy.