Ta se bezplatně po tři dny soustředila zejména na odstraňování suchých a poškozených větví. Kontrolovala ale i celkový stav stromů, z nichž některé jsou staré až čtyři sta let.

„Všechno šlo v podstatě hladce. Udělali jsme maximum pro to, abychom alej odborně zabezpečili. V některých místech byla potřeba redukce, jinde zase bezpečnostní řez. Stihli jsme ale vše, co jsme měli v plánu, a vlastně i něco navíc. Když už se pohybujeme v koruně stromu, uděláme tam vše, co se dá," řekl Václav Štojdl, vedoucí střediska stromolezců plzeňské společnosti Prostrom Bohemia.

Překvapila je výška stromů

Stromolezci prý byli sami překvapeni, jak velké stromy budou po tři dny spravovat. Doposud je totiž viděli jen z fotografií.

„Mysleli jsme, že stromy budou menší, ale fotografie hodně zkreslují. Některé z nich mají ve skutečnosti kolem pětatřiceti metrů. Zkušenost s takovou výškou ale máme. Pracovali jsme na topolech v Plzni, které měří přes čtyřicet metrů," sdělil Václav Štojdl.

Alej ve Skaličce - v péči stromolezců a pod dohledem dětí

Jištění? Hned třikrát

Nezanedbatelnou položkou v činnosti stromolezců byla bezpečnost. Práce s pilami ve výšce několika desítek metrů a v hustých větvích není úplně nejjednodušší.

„V době, kdy řežeme větve, jsme jištění hned třikrát. To, že bychom si uřízli všechny tři lana, se v podstatě nemůže stát," řekl vedoucí ošetřující skupiny, který byl nejen s výsledkem, ale i s průběhem akce velice spokojený.

„Osobně jsme z toho měli velice dobrý dojem. Jednak se nám dostalo bezvadného přivítání od obce a místní školy včetně dětí. Za to musím paní ředitelce poděkovat. Navíc velice rádi pracujeme s takovými památnými stromy. I počasí nám vyšlo perfektně," konstatoval Václav Štojdl.

Alej ve Skaličce - v péči stromolezců a pod dohledem dětí

Děti je sledovaly při práci

Na práci stromolezců se pravidelně chodili dívat také žáci místní školy, kteří se o následný úspěch sbíráním hlasů také zapříčinili. Odborníci malým posluchačům pak vysvětlili, jak budou při ošetření stromů postupovat.

„Poučné to bylo i pro mě. Zjistili jsme například, že stromy se mají ošetřovat od vrchu. Pokud totiž někdo nejdříve ořezává boční větve, úplně tím naruší statiku stromu. Ten se pak začne naklánět a zespodu uhnívá," řekla ředitelka Základní školy Skalička Dušana Mužíková, která s dětmi alej do ankety navrhla.

Pro školáky je lokalita v zámeckém parku důvěrně známá.

„Chodíme sem asi tak pětkrát za měsíc. Učíme se tady nejrůznější věci o přírodě, kromě toho si tady i hrajeme a stavíme různé bunkry. Určitě máme radost, že jsme v anketě vyhráli, ale kdybychom vyhráli i v Evropě, bylo by to ještě lepší," řekli ve čtvrtek kluci z místní školy.

Loňský úspěch, o kterém se zástupci obce i školy dozvěděli na podzim v brněnském divadle Husa na provázku, připomněla také ředitelka Dušana Mužíková.

„Ještě jednou bych chtěla všem, kteří alej podpořili, moc poděkovat," uvedla na adresu celkem 12 645 lidí, kteří dvaadvaceti lípám a deseti dubům v areálu skaličského Domova Větrný mlýn, dali svůj hlas.

Právě za prvenství v této celostátní anketě obdržela Skalička poukaz na bezplatné arboristické ošetření. Alej ještě v únoru coby vítěz národního kola reprezentovala Českou republiku v mezinárodní anketě Evropský strom roku, kde nakonec obsadila šestou příčku.

Smyslem ankety Strom roku je rozvoj vztahu veřejnosti ke starým vysokokmenným stromům. Zároveň podporuje zachování rozmanitosti přírody. V České republice tuto anketu organizuje Nadace Partnerství.