„Jde o výměnný pobyt pátých a šestých tříd, kdy stejně staré děti navštíví různé země, které jsou do Erasmu zapojené," upřesnila zástupkyně školy Marie Hajdová.

Letošní Erasmus + se nese v duchu hesla Matematika všude kolem nás. V hranické škole se děti soustředily na matematiku a umění. Vyráběly koláže z geometrických tvarů a tvořily krátké animované filmy.

Hlavní koordinátorka projektu Minna Mäkelä vysvětlila, že matematika se dá dělat i trošku jinak než jak jsme normálně zvyklí.

„Každý stát má jiné téma. Například matematika a sport, matematika a architektura, matematika a umění nebo matematika a historie. Chceme ukázat, že tento předmět není nuda," řekla finská učitelka.

Bazén, bowling, jeskyně

Dohromady dorazilo osmnáct dětí a sedmnáct dospělých. Zahraniční studenty ubytovali školáci u sebe doma.

Všichni se shodují na tom, že je to fajn příležitost procvičit si angličtinu, ukázat cizincům kousek z jejich města a navázat nová přátelství. Většina jich navštívila bazén, bowling a některé děti už mají zážitek z jízdy na koni.

Týden měli návštěvníci nabitý. Po příjezdu se seznámili se starostou, prohlédli si jeskyně a prošli se v Teplicích nad Bečvou.

V úterý navštívili Sluňákov a litovelské Pomoraví a ve středu pak měli celodenní výlet v Praze, odkud se vrátili těsně před půlnocí. Ve čtvrtek a v pátek na ně čekal program ve škole.

V Evropě se neztratí

Do aktivit se mimo jiné zapojili i žáci vyšších ročníků. Například Renáta, Radim, Lucie a Alena z devátého ročníku pomáhali menším dětem animovat krátký film o zvířatech.

„Ještě jsme se s nimi nebavili, protože je to projekt určený mladším, ale anglicky docela umíme, určitě se s nimi nějak domluvíme," uvedli čtyři pomocníci.

„Je příjemné vědět, že i tak malá škola, jako je ta naše, se v Evropě neztratí. Kromě nás totiž všichni dojeli z hlavních měst. Projekt ještě potrvá rok a půl a věřím, že si to naši žáci užijí a přinese jim to mnoho zkušeností," uzavřela Marie Hajdová.