Rozsáhlý průzkum proběhl ve všední den večer kolem deváté hodiny. Na sídlišti v tu dobu parkovaly téměř dvě stovky vozidel. U 103 řidičů zjistil Deník dopravní přestupek. Radnice však uznává, že řídit se striktně zákonem není na místě.

„Stačí, když je zajištěn průjezd pro hasiče, záchranku a podobně. Vymáhání přesné třímetrové šíře pro každý směr jízdy je v současných podmínkách nereálné,“ uznal mluvčí hranické radnice Petr Bakovský s tím, že problém se netýká zdaleka jen Struhlovska.

Dostat se po jediné příjezdové komunikaci na toto sídliště až na jeho konec ke sportovnímu centru Kotelna bývá mnohdy kaskadérským kouskem i pro zkušené řidiče.

„I když není sníh, tak tudy projede jen jedno auto a ostatní musí čekat. Ne všichni to ale chápou. A úplně nejhorší je, když se sem začnou motat autoškoly nebo taxikáři. Těm je to úplně jedno. Zastaví uprostřed cesty, když čekají na zákazníky a úplně to tady zablokují,“ postěžoval si pětapadesátiletý řidič Josef Kučera.

Jak vyplynulo z šetření Hranického deníku, na Struhlovsku parkovalo 177 vozidel, z nichž jen 74 stálo na parkovištích nebo na místech, kde řidiči neporušili žádný z předpisů.

Čtyři auta parkovala v křižovatce nebo v její těsné blízkosti, necelá třicítka řidičů neoprávněně zabírala veřejné prostranství (stání na trávě), pět dalších blokovalo bránu do vojenského objektu.

Někteří navíc stáli tak, že výjezd neumožnili dalším šoférům. Devatenáct prohřešků napočítal Deník při blokování východu z chodníku, soukromého objektu nebo vchodu do panelových domů.

Nejčastěji se však řidiči nesmířili s dodržením šestimetrového pruhu pro průjezd. Prakticky žádná komunikace na Struhlovsku touto šíří nedisponuje ani v době, kdy na ní žádná auta neparkují.

Zákon v tomto případě porušilo 45 řidičů, z nichž zde mnozí mají auta odstavená trvale, vzhledem k pokrývce sněhu a ledu na kapotě.

Ve třech případech ale došlo k totálnímu zablokování komunikace. Bez jízdy po chodníku by se tudy mnohdy nedostal ani cyklista. Například odstavená dodávka nechala pro průjezd volný pouze jeden metr.

Město má pro řidiče povzbudivou zprávu. „Připravuje se rozšíření počtu parkovacích míst. Od roku 2007 máme zpracovanou studii možných míst na všech hranických sídlištích, kde se v dané době připravovala revitalizace.

Konkrétně na Struhlovsku by realizace znamenala přibližně 220 nových míst,“ uvedl Bakovský. Vše je však závislé na finančních prostředcích. Nyní je stavebně připravena realizace projektu na ulici Jaselská, Rezkova a Kropáčova.