„Všechno začalo projektem Comenius, do kterého se zapojilo celkem osm evropských zemí. Spolupráce s jinými školami v zahraničí se stala již tradicí. Doufáme, že výměna bude probíhat i v dalších letech,“ uvedla Alena Slováková, která má spolupráci těchto škol na starost.

Hlavním cílem výměnného pobytu je především zlepšení komunikace studentů v angličtině. Lákadlem je i poznání tradic a kultury v Holandsku či setkání se studenty mnoha jiných evropských zemí jako jsou Francie, Itálie, Španělsko a Finsko.

V dubnu odjeli žáci gymnázia nejprve do Lucemburku, Antverp a Bruselu, aby poznali krásy nejen Nizozemí, ale i dalších států Beneluxu.

Pak následoval samotný pobyt v rodinách, během kterého navštívili například město Leiden, kde se svezli na místních kanálech. Nechyběla ani tradiční procházka po pláži ve městě Scheveningen.

„Studenti se v hodinách angličtiny po pobytu nebojí a získají si tak sebevědomí,“ shodly se Lenka Vývodová a Pavla Záchelová, učitelky angličtiny. „Následná komunikace mezi studenty došla jednou tak daleko, že jeden ze studentů dokonce pozval rodinu do České republiky. Oni pak trávili dovolenou v Nizozemsku,“ dodaly učitelky.

V České republice se Holanďané seznámili se Zbrašovskými aragonitovými jeskyněmi v Teplicích nad Bečvou.

V pátek pak navštívili beskydské Pustevny a Radhošť. Někteří se údajně divili, proč si místo pěší procházky nevzali kola, na která jsou v Nizozemsku zvyklí. „Holanďan, který je u mě ubytovaný, mi řekl, že u nich žádné jeskyně nemají a moc se mu tam líbilo,“ řekl Jan Křištof.

„Z pátečního výletu na Radhošť je hodně bolely nohy, protože jim stačila i procházka kolem propasti z Teplic,“ dodal student.

„Líbilo se nám, když jsme byli v kolektivu. Teď se jim to snažíme oplácet a program ve volném čase plánujeme společně,“ podotkla Petra Jelínková. „Pokud nastane situace, že si nerozumíme, řekneme, že je to jedno a změníme raději téma,“ prozradila Petra.

„Hranice jsou opravdu krásné město. Když jsem tu byla před dvěma lety, náměstí bylo v rekonstrukci. Teď je nádherné,“ sdělila Nadine Kostense, jedna z holandských učitelek, která učí dějepis.

„V pondělí se chystáme do Prahy. Studenti mi říkali, že je to okouzlující město,“ dodala Nadine. „Když procházíte hranickými ulicemi, cítíte se bezpečně. Lidé jsou velmi zdvořilí a ochotní,“ prozradila Janny Stoetzer, další z učitelek.

Ta se také svěřila s historkou, která se jí přihodila ve čtvrtek v Teplicích. „Chtěla jsem vyfotit co nejlepší fotku a na poslední chvíli uskočila před projíždějícím vlakem. Byla to komická situace,“ smála se Janny.

Pedagogický doprovod z Nizozemí tvořil také učitel matematiky Frank van Leeuwen. „Když jsme navštívili jeskyně, studenti se stále smáli kvůli kapkám, které jim padaly za krk. Dobré bylo také ochlazení uvnitř jeskyní,“ uvedl Frank.

Dále dodal, že se rád prochází po horách a výlet do Beskyd se mu líbil. Všichni holandští učitelé se shodli na tom, že kolektiv studentů i učitelů je tento rok velmi dobrý.

V neděli, kdy mají žáci individuální program, se učitelé chystají na výlet do Olomouce, kde se těší především na orloj. „Tam ale pojedeme jen pokud najdeme našeho řidiče autobusu,“ zakončili s úsměvem učitelé.