Na všechny tři krajské soutěže zručnosti žáků středních škol Olomouckého kraje vyslala škola po dvou studentech třetích ročníků, a vyplatilo se. Hranická průmyslovka se může hrdě zařadit mezi nejlepší školy v Olomouckém kraji.

Radost z tak vynikajících výsledků měli nejenom samotní studenti, ale především jejich učitelé odborného výcviku, kteří je na klání připravovali.

„Z úspěchů našich studentů máme obrovskou radost. Velké díky patří klukům za úžasnou reprezentaci naší školy a také jejich mistrům, kteří je připravovali. Je to pro naši školu velká prestiž,“ neskrýval své nadšení vedoucí učitel odborného výcviku Střední průmyslové školy Hranice Libor Hynčica.

Krajských kol soutěže Kovo junior – obráběč kovů, strojní mechanik – zámečník a Učeň instalatér se studenti SPŠ Hranice účastní pravidelně a několik ocenění v první trojce už získali, ale takový triumfální ovládnutí všech prvních míst prozatím nezažili.

Pájeli i spojovali

Co všechno museli budoucí instalatéři, obráběči a zámečníci splnit a jak se připravovali?

První zlato si z krajského kola soutěže Učeň instalatér, které se konalo v Prostějově, dovezl Patrik Vašina.

„Soutěž byla opravdu náročná, žáci museli zvládnout například montáže zařizovacích prvků, spojování různých potrubí nebo pájení uhlíkové oceli,“ přiblížil učitel odborného výcviku oboru instalatér Jan Jakubka.

Řezali i měřili

V Mohelnici exceloval za obráběče koncem února Matěj Dohnal.

„Kluci soutěžili v soustružení, museli prokázat celkové znalosti, zvládnout krátký test i praktickou část. Asi nejtěžší věc, která tam byla, je přesné měření na mikrometry a řezání závitů nožem,“ popsal učitel odborného výcviku oboru obráběč kovů Tomáš Pazdera.

Každá ze zúčastněných škol vyšle na soutěž své nejzručnější žáky, o vítězi tak někdy rozhoduje pouhý jeden bod. „Rozdíl mezi prvním a druhým místem byly jen dva body, takže to bylo napínavé až do poslední chvíle,“ poznamenal Tomáš Pazdera.

Rýsovali i skládali

Jako poslední vyjeli začátkem března do Šumperka na krajské kolo soutěže zámečníci Pavel Kořenek a Tomáš Stavárek.

„Ještě dva dny před soutěží jsme poctivě a intenzivně trénovali a připravovali se,“ vzpomíná učitel odborného výcviku oboru zámečník Radomír Konečný.

První místo za nejlepší řezání, rýsování, řezání závitů a složení výrobků si vybojoval Pavel Kořenek.

Všichni tři úspěšní studenti hranické průmyslovky si samozřejmě zajistili postup do celostátního finálového kola soutěže ve svém oboru. Zatímco Matěj Dohnal a Pavel Kořenek se na něj intenzivně připravují, Patrik Vašina, jako jediný, ho má už za sebou a ani zde se neztratil. Z bezmála třiceti soutěžících se umístil v první desítce.

„Celostátní kolo se konalo koncem února na stavebních veletrzích Brně a v konkurenci 28 soutěžících se Patrik Vašina umístil na skvělém sedmém místě,“ doplnil učitel odborného výcviku oboru instalatér Jan Jakubka.