Přestože se protestní happening za zachování samostatnosti školy koná o velké přestávce, musejí mít studenti na akci od rodičů písemnou omluvenku. Důvodem je podle vedení školy to, že se protest koná v době výuky.

Zástupci krajeve středu 14. listopadustudentům vzkázali: „Nejde nám o zrušení, ale naopak o záchranu gymnázia.“

Podle jednoho z hlavních organizátorů protestu studenta Lukáše Cagáška se dnes kolem půl desáté dopoledne studenti chytí za ruce a v několika řadách symbolicky obepnou budovu školy.

„Chceme tím vyjádřit náš jednotný postoj k otázce sloučení,“ vysvětlil septimán Lukáš Cagášek. Jak dodal, podepsali omluvenku z výuky pro své děti převážně rodiče studentů nižších ročníků.

„Těchto dětí se problém asi týká nejvíce, protože teprve nastoupily do školy a nevědí, jaká je její budoucnost,“ sdělil student.

Statutární zástupce gymnázia Jana Blahoslava Pavel Železný vysvětluje nutnost omluvenek pro studenty tím, že se protestní happening koná v době vyučování.

„Kdyby proběhl před zahájením výuky nebo po ní, tak omluvenky nepotřebují. Během vyučování ale za studenty neseme odpovědnost. Nemůžeme je jen tak pustit ven,“ řekl Pavel Železný.

Podle jeho slov vedení školy studentům v protestu nebrání. Za emotivní a zbytečně vypjatou považuje atmosféru kolem slučování obou škol ředitelka Střední pedagogické školy v Přerově Romana Studýnková.

„Mohli bychom se ke sloučení postavit stejně jako gymnázium, studenti obou škol by si stoupli proti sobě a udělali bychom show pro Přerov. Moje energie ale směřuje jen k takovým aktivitám, které můžu ovlivnit,“ řekla ředitelka Romana Studýnková.

Ta stále věří ve smysluplnost sloučení. „Rozhodnutí kraje akceptujeme,“ dodala ředitelka. Krajský radní Pavel Sekanina (ODS) protest studentů nechápe a udivuje jej, že by studentům gymnázia Jana Blahoslava nevadilo sloučit se s konkurenčním ústavem – gymnáziem Jakuba Škody.

O této variantě hovořila na jednání krajské rady také náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková. (ODS). Její názor ale nenašel podporu. „Studenti nechápou, že se snažíme gymnázium Jana Blahoslava zachovat – a to včetně jeho názvu. Kdyby se sloučilo s gymnáziem Jakuba Škody, znamenalo by to prakticky jeho zánik,“ uzavřel Pavel Sekanina.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:

Studenti přerovského gymnázia chystají protest, rukamaobepnou ve čtvrtek školu

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika