„Jsou to závěrečné práce studentů čtvrtého ročníku oboru Nábytkářská a dřevařská výroba. Práci si student navrhne buď podle svého zákazníka, nebo podle sebe. Provede i cenovou kalkulaci a projektovou dokumentaci," řekl k představeným pracím Dalibor Straka, učitel praxe oboru Nábytkářská a dřevařská výroba.

Každý student trávil ve škole nad svým výrobkem spoustu času.

„Výroba trvá v průměru šest šestihodinových praxí. Délka výroby se samozřejmě liší podle náročnosti výrobku," doplnil učitel.

Vystavované předměty, které budou při udělení známky z předmětu hrát nejdůležitější roli, jsou pro studenty finálním výsledkem praxe. Doposud se výrobu učili hlavně po teoretické stránce.

„Všechny ostatní výrobky byly vždy součástí nějakého jiného produktu. Tady si ale kluci sami dokážou, že už něco umí. Pro nás učitele je to zase zpětná vazba. Vidíme, co jsme je za ty čtyři roky naučili," upřesnil Dalibor Straka.

Lidé vybírají ten nejhezčí

Dovednost studentů mohla prostřednictvím ankety během dne ohodnotit také široká veřejnost.

„Lidé nám pomáhají vybrat výrobek, který se nejvíce líbí. Anketní lístky pak slosujeme a výherci budou odměněni dary od sponzorů. Do ankety se doposud zapojilo dvě stě padesát lidí. To je hodinu a půl před koncem akce slušné číslo," sdělil učitel Straka.

Střední průmyslová škola Hranice vystavuje závěrečné práce svých studentů ve dvoraně renesančního zámku už od roku 2004. Během těchto let se akce neuskutečnila jen jednou.