Na programu byl případ muže s bohatým trestním rejstříkem, který tentokrát usedl za volant v době, kdy měl zákaz řízení.

Navíc při této příležitosti pomohl dostat se z místa činu jeho synovi, který přepadl trafiku v Hustopečích nad Bečvou. Případ se odehrál počátkem února.

Studenti se zúčastnili poněkud netradiční exkurze, která byla uskutečněna v rámci projektu Soudcovské unie ČR Zvyšování právního vědomí studentů středních škol.

„Projekt, který odstartoval před pěti lety a Okresní soud v Přerově se do něj hned od začátku zapojuje, je v současné době propagován zejména v Praze, a to pod názvem Soudci do škol,“ uvedla soudkyně Margita Marková s tím, že smyslem projektu je přiblížení soudního řízení, práce soudců a rozšíření základního právního vědomí středoškoláků.

V obvodu přerovského soudu se netradičního projektu účastní čtyři školy. V každé z nich soudci v průběhu roku nejprve ve dvou dvouhodinových přednáškách seznámí studenty s tím, co jejich práce obnáší a zpestří svůj výklad o několik zajímavých příkladů z praxe.

Poté se studenti mohou zúčastnit i soudního přelíčení. Učitelé se shodují, že účast na soudním přelíčení je pro studenty přínosem nejen v rozšíření školních vědomostí, ale také do dalšího života.

Samotný viník se ke čtvrtečnímu přelíčení k soudu nedostavil. Jednání se tak odehrálo i v jeho nepřítomnosti. Státní zástupce navrhl vzhledem k minulosti pachatele trestného činu řízení bez řidičského oprávnění a maření výkonu úředního rozhodnutí nepodmíněný trest v délce trvání kolem poloviny zákonné lhůty, tedy jednoho roku.

Případ byl odročen a bude se znovu projednávat 9. července. „Soud umožňuje návštěvy školám i mimo tento projekt,“ nabídla možnost spolupráce s dalšími středními školami v okresu soudkyně.