Netradiční výstava proběhla v Hranicích už po sedmé. Letos měla dvaadvacet autorů a návštěvníkům nabízela ke zhlédnutí dvanáct děl.

„Před Vánoci přinesl do školy každý budoucí maturant návrhy tří výrobků. Každému jsme pak jeden vybrali a teď je z nich ve dvoraně zámku výstava,“ řekl vedoucí dílen dřevařské průmyslovky Josef Urban.

Úkolem studentů nebylo však exponáty pouze vyrobit, ale také navrhnout a narýsovat. „Výrobky se klasifikují a známka za ně se pak objeví i na závěrečném vysvědčení,“ vysvětlil Urban.

Ve dvoraně se letos vedle nábytku objevily i zajímavé bytové doplňky jako botníky, skříňka na víno, věšák na šaty nebo šachový stolek. „Pracoval jsem na něm dvacet hodin,“ prozradil autor téměř mistrovského díla Tomáš Janovský. Šachovnici vložil přímo do stolu technikou zvanou interzie. „Je to vlastně výroba ornamentu formou skládání barevných dýh,“ vysvětlil budoucí maturant, který svůj exponát náležitě vyšperkoval.

„Jako takovou třešničku na dort jsem vyrobil rozštípnutého krále, který jakoby z šachovnice spadl. Tím jsem chtěl naznačit šach mat,“ komentoval svou závěrečnou školní práci Janovský.

Návštěvníci dávali hlasy svým favoritům

Návštěvníci výstavy mohli však obdivovat i velmi zdařilé kusy nábytku. Deset studentů se podílelo na výrobě kancelářského vybavení, které sestávalo s několika praktických skříněk a počítačových i psacích stolů. „Po skončení výstavy využijeme tento exponát v naší knihovně,“ prozradil Urban. Ostatní díla zůstanou prozatím také ve škole. Některé z nich poslouží později jako ceny do tombol, jiné potěší děti z mateřinek nebo družin.

Vloni se totiž celá řada studentů ve svých závěrečných pracích soustředila právě na hračky.

O tom, které z vystavených děl je nejzdařilejší, rozhodovali ve čtvrtek formou hlasovacích lístků sami návštěvníci akce. „Lístky jsou slosovatelné a dva jejich vybraní držitelé budou v závěru odměněni vybraným exponátem z loňského ročníku výstavy,“ řekl Urban.

I studenti se však mohli těšit na odměnu. Tři výrobky s největším počtem hlasů ocení škola odměnou ve výši tisíce, pěti set a tří set korun. „Nejdůležitějším motivačním prvkem je však pro studenty samotná prezentace. Poprvé se setkávají s nezávislou kritikou nebo chválou své práce, což jim dá do života hodně moc,“ shrnul na závěr podstatu celé akce Josef Urban.