„Do soutěže se zapojujeme řadu let. Předloni v ní dokonce vyhrál jeden náš student, který z lepenky vytvořil obdivuhodné nádraží. Úspěšné byly minulé roky i modely Helfštýna a Eiffelovy věže, které rovněž sestrojili naši studenti," uvedl ředitel Střední průmyslové školy stavební v Lipníku nad Bečvou Vilém Zeiner.

Každý rok se zadání soutěže projektu Stavby z vlnité lepenky, která je určena pro střední stavební školy v České a Slovenské republice, obměňuje. Do letošního sedmém ročníku nazvaného „Mosty v mém okolí" se přihlásilo celkem 32 škol. Cílem projektu je poukázat na ekologické přednosti vlnité lepenky používané k výrobě obalů.

„Je to první česko-slovenský ročník projektu. Vybrali jsme pro něj téma mostu, protože symbolizuje spojení a spolupráci," uvedl předseda českého Svazu výrobců vlnitých lepenek Martin Hejl s tím, že šest mostů postoupí do finále v Praze, kde tři nejlepší získají finanční odměnu.

Nejdůležitějším pravidlem pro studenty je využití výhradně vlnité lepenky. Tu školy obdržely od pořadatele projektu, ale studenti mohou využít i jakoukoliv krabici, kterou mají doma.

„Většinou se do soutěže zapojí kolem pěti studentů z prvního nebo druhého ročníku. Zájem o ní mají především modeláři nebo budoucí architekti. Ti nad modely stráví ve volném čase i stovku hodin," uzavřel ředitel Vilém Zeiner.