Patří mezi ty, kteří vyměnili školní lavice za náročnou práci na nemocničním oddělení. Studenti čtvrtého ročníku Střední zdravotnické školy v Hranicích Emily Petiová a Kryštof Petr pomáhají jako nelékařský personál na oddělení následné péče nemocnice ve Valašském Meziříčí. Do pomoci zdravotnickým zařízením, ale i Domovům pro seniory, se zapojila více než stovka studentů této školy.

„Navštěvujeme poslední ročník oboru zdravotnický asistent, a protože se naše škola uzavřela, rozhodli jsme se pomoci nemocnici ve městě, odkud pocházíme,“ popisuje Emily Petiová. Svého rozhodnutí prý rozhodně nelitují.

„Je tu skvělý personál, dokážeme si ve všem vyjít vstříc a táhneme za jeden provaz,“ dodává.

Studenti pracují na oddělení následné péče v osmihodinových směnách.

„Jsme oba sanitáři, takže pomáháme personálu třeba při koupání pacientů a denní hygieně, krmíme je a polohujeme postele. I když je práce fyzicky náročná, za úsměv pacientů to rozhodně stojí,“ přiznává mladá žena.

Své první profesní zkušenosti získali studenti už na praxi v hranické nemocnici.

„Věděli jsme, jaká struktura pacientů a diagnóz nás čeká. I přes počáteční obavy jsme si ale zvykli a víme, jak důležité a nenahraditelné právě tyto nelékařské profese na každém oddělení jsou,“ říká Kryštof Petr.

Ke všem pacientům podle svých slov přistupují s odpovědností - aby chránili jak sebe, tak i hospitalizované.

„Strach z nákazy nám občas hlavou probleskne - i proto, že jsme nikdy podobnou zkušenost neměli, a je to naše první dlouhodobá praxe v nemocničním prostředí. Používáme ale všechny ochranné pracovní pomůcky, takže v tomto ohledu není strach na místě,“ shodují se.

Učení dohání po večerech

Denně se starají zhruba o tři desítky pacientů, ke kterým se vracejí i několikrát denně. Mnozí z nich jsou imobilní.

„I když se o nás naše rodiny obávají, vědí, že je to naše budoucí práce a máme povinnost pomoci v nelehké době,“ podotýká Emily.

Protože je v příštím roce čeká maturita, dohánějí učivo po večerech.

„Jakmile večer po práci dorazíme domů, sedneme k počítači, stáhneme si z e-mailu úkoly a začneme je řešit. Máme i on-line výuku, ta ale není až tak častá i díky našim pracovním povinnostem v nemocnici,“ doplňuje Kryštof.

Podle ředitelky Střední zdravotnické školy v Hranicích Hany Čamborové se do pomoci nemocnicím zapojili nejen studenti maturitních, ale i nižších ročníků - působí ve zdravotnických zařízeních v Hranicích, Přerově, Šternberku a Valašském Meziříčí, ale i domovech pro seniory.

„Pro studenty je taková praxe školou života, protože díky ní zjišťují, jak důležitá je profese zdravotníka. Současný stav vnímáme jako zdravotnickou mobilizaci a kromě studentů nastoupily do směn i učitelky odborných předmětů - včetně mě. Pomáhali jsme v hranickém Domově seniorů, kde byla vysoká nemocnost jak u klientů, tak i zdravotnického personálu. Kantory už jsem ale stáhla, protože bylo nutné zajistit distanční výuku. V současné době tam máme čtyři naše studenty,“ uzavřela.