Dva muži a čtyři ženy přicestovali v rámci projektu Edison, který spojuje lidi rozlišných kultur a národností.

„Jde už o druhý ročník, kdy hostíme zahraniční studenty. Má opravdu velký ohlas. Původní myšlenka vzešla od naší bývalé studentky, která přišla, zda bychom měli o projekt zájem. Šli jsme do toho a letos jsme to pro velký úspěch zopakovali," uvedla zástupkyně ředitele Základní a mateřské školy Stuhlovsko Marie Hajdová.

Studenti vyučují každý den čtyři hodiny. V každé třídě stráví dvě hodiny. Žákům vypráví o zemi, ve které žijí. Učí je různé pojmy, povídají si s nimi o kultuře, historii nebo sportu. Někteří s nimi dokonce tancují. Mimo to si pro žáky připravili spoustu zajímavých aktivit a her.

Sophia, Rai, Sanja, Camila, Macy i Fabián se shodli, že je to pro ně výborná příležitost, jak se dozvědět více o České republice. Společně jeli na výlet do Ostravy, Olomouce, ale i Krakova nebo Budapešti. Škola jim zajistila program na úterý 24. února, kdy se šli podívat do jeskyní a na propast. Prošli se Hranicemi a setkali se s Vladimírem Juračkou, starostou města.

Sanja si chválila mléko z farmy

Ubytování jim nabídli rodiče žáků.

„Je zajímavé vidět, jak rodiny žijí. Dnes mi má hostitelka dokonce koupila čerstvé mléko z farmy. Je neskutečně dobré," pochvalovala si Sanja Džalto z Chorvatska.

Navazovat kontakt s žáky pro ně není problém, i když jim chvíli trvá zdolat první bariéry.

„Žáci nejprve musí překonat stud. Většina mi sice rozumí, ale bojí se mluvit. Když opadne nervozita, tak si to doopravdy užívám," usmívala se studentka z Kanady Macy Chen.

„Jsem mile překvapená, že výklad v angličtině zvládají i páťáci. Myslím, že spousta si z toho vezme příklad a bude mít za cíl zdokonalovat svou angličtinu, když teď vidí, kam to mohou dotáhnout," zakončila zástupkyně ředitele Marie Hajdová. (jes)