S tímto škodlivým zlozvykem chtěl už několikrát skoncovat, ale nepodařilo semuto.A není sám. Se stejným problémem se totiž potýká podle odborníků až třetina populace.

Pomocnou ruku teď nabízí kuřákům olomoucké Centrum zdraví a životních podmínek. To si na čtvrtek 20. listopadu připravilo protikuřáckou osvětu, která se uskuteční v Přerově. Město se tak už nejméně počtvrté připojí k Mezinárodnímu nekuřáckému dni.

„Lidé mohou ve čtvrtek v rámci kampaně navštívit mobilní poradnu na odvykání kouření, kterou najdou v Infocentru v Kratochvílově ulici, nebo jim letáčky ohledně terapie na odvykání kouření předají přímo na ulici studentky Střední zdravotnické školy v Přerově,“ řekla Anna Stojanová z olomouckého Centra zdraví a životních podmínek, které funguje při Státním zdravotním ústavu v Praze.

Studentky budou lidem nejen rozdávat letáky, ale budou také kuřáky nabádat, aby típli svou poslední cigaretu. Na ty, kteří se k tomuto gestu rozhodnou, čeká sladká odměna.

„Protikuřáckou osvětu pořádáme dvakrát do roka – na jaře a na podzim. Je důležité lidem neustále připomínat, jaké dopady má kouření na zdraví a že podceňovat zákeřnost kouření se nemusí vyplácet,“ doplnila Stojanová, která během roku pořádá také besedy s protikuřáckou osvětou na základních školách.

„Ze statistik, které si vedu, vyplývá, že mnoho žáků nekouří, což je určitě pozitivní jev. Mají však někdy mylné představy o škodlivosti kouření. Myslí si třeba, že kdo kouří málo, má menší újmu na zdraví. Mýty panují ale například i o módním kouření vodní dýmky. Mnozí se domnívají, že je tento způsob kouření méně škodlivý, což není pravda,“ doplnila Stojanová.

„Kuřáci mnohdy trpí chronickou obstrukční plicní nemocí, ale ohroženi jsou i vyšším výskytem rakoviny. Kouření ale vede i k dalším nemocem, například srdce, cév, či k řídnutí kostí,“ vyjmenovala přerovská plicní lékařka Olga Zajícová.

Kuřáci podle ní ohrožují nejen sebe, ale také nekuřáky ve svém okolí. Podle odborníků přestat kouřit je potřeba rázně típnutím poslední cigarety a likvidací všech svůdných zlozvyků spojených s kouřením.