Do této oblasti vyrazil v napjaté době na přelomu ledna a února a vrátil se z ní pouhé dva týdny před vyhlášením samostatnosti Kosova. S poznatky, které zde načerpal, se chce podělit se svými spolužáky na besedě, která se koná už zítra, ve čtvrtek 21. února, na Gymnáziu Jakuba Škody.

„Na cestu jsem se vypravil hlavně proto, abych zjistil, jaké jsou názory srbských a albánských studentů a jaké panují mezi nimi vztahy. Tato oblast mě totiž zajímá už delší dobu,“ vysvětlil student třetího ročníku Gymnázia Jakuba Škody v Přerově.

V zemi strávil devět dnů. „Panuje mezi nimi nevraživost, stojí proti sobě a kontakt mezi nimi je minimální,“ shrnul své poznatky jednou větou osmnáctiletý Filip, který se netajil tím, že bližší mu byly názory Srbů.

Proč se vůbec tento mladík vypravil do země, kde v těchto dnech stále vládne napjatá atmosféra?

„Baví mě politika a rád poznávám nové věci,“ zdůvodnil svou cestu za dobrodružstvím Filip Steiger, který by chtěl po maturitě studovat politologii na Masarykově univerzitě v Brně.

Spolu s ním cestu a pobyt v Kosovu a Metohiji absolvoval jeho kamarád, student vysoké školy Vilém Mikeška.

„Jedná se o oblast na evropské poměry dost nebezpečnou a vyskytly se i momenty, kdy nám nebylo zrovna do smíchu. Například, když si mě několikrát kosovští Albánci spletli se Srbem a nechovali se ke mně zrovna přátelsky,“ vzpomněl Filip Steiger.

„Hlavní spolupráci jsem navázal a po celou dobu pobytu jsem byl v kontaktu hlavně s Prištinskou univerzitou v Kosovské Mitrovici,“ podotkl student.

S poznatky a celou řadou fotografií ze svého pobytu v Kosovu by chtěl vyrazit také mezi studenty dalších škol a veřejnost v Olomouckém kraji. „Materiálů i zážitků mám hodně. Byla by škoda nechat si je pro sebe,“ dodal Filip Steiger.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika