Vyhlásili jsme po obci, aby lidé šetřili vodou. Začali jsme pravidelně sledovat hladinu obecní studny a není vyloučeno, že pokud se situace nezlepší, v příštím týdnu přistavíme na dvě tři místa cisternu s vodou,“ uvedl ve středu starosta Bělkovic-Lašťan David Berka.

„Brali mě čerti, když jsem šel včera z práce a jeden obyvatel si umýval hadicí auto,“ poznamenal starosta obce, která nemá vodovod a pracuje na jeho vybudování.

Český hydrometeorologický ústav včera před polednem vydal až do odvolání varování o tom, že je sucho a hrozí nebezpečí požárů. Podle Jiřího Sládka ze šternberského podniku Lesů České republiky by v těchto dnech měli být houbaři a turisté obzvlášť opatrní

„To, co platí i jindy, tedy zákaz rozdělávání ohně, zapalování cigaret a odhazování nedopalků, platí dvojnásob,“ upozornil. „V lesích je sucho a to riziko rozšíření i malého ohně je velké,“ dodal Sládek.

Podle hydrometeorologů dochází zhruba od počátku třetí srpnové dekády k poklesu zásob půdní vláhy, zejména v nízkých a středních polohách, který pouze místy a jen dočasně přeruší slabé srážky.

„Změřené i vypočtené hodnoty zásob půdní vláhy pod travním porostem jsou v současnosti nejnižší v Polabí, Poohří a v části jižní Moravy. Podobná situace přinesla sucho v závěru léta v roce 2003,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav.

V Olomouckém kraji v posledních týdnech klesly hladiny potoků a řek v některých místech na limit označovaný jako sucho, například Desná v Šumperku či Morava v Moravičanech, podle hydrometeorologů se však kolem limitu pohybuje již také Morava v Olomouci-Nových Sadech a Bečva v Teplicích nad Bečvou.

„Na několika profilech jsou minimální průtoky. Problém je zejména u menších toků, kde dochází ke kyslíkovému deficitu, což může ohrozit život ryb a dalších živočichů,“ uvedl v minulém týdnu ředitel olomouckého závodu Povodí Moravy David Fína.

„Ale třeba v porovnání se stavem sucha v roce 2006 není současná situace v Olomouckém kraji tak dramatická. Samozřejmě uvidíme, jaký bude její další vývoj,“ komentoval. Podle předpovědi mělo na Olomoucku zapršet v úterý, žádné srážky však nepřišly.

Podle ostravských hydrometeorologů to nebude s deštěm lepší ani v příštích dnech. „Do neděle se situace nezlepší. Na zítra očekáváme malé srážky, ale to jen do jednoho milimetru. Právě vzhledem k výhledu jsme vydali upozornění na sucho. Tady jde hlavně o upozornění na situaci s vodou, podmínky pro požáry na severu Moravy zatím až takové nejsou jako v jiných oblastech,“ uvedl včera Roman Volný.

„O něco větší srážky do pěti milimetrů by mohly přijít až počátkem příštího týdne. Ani tyto očekávané úhrny však nezlepší situaci,“ poznamenal.