Povodí Moravy totiž rozhodlo, že stavba suchého poldru v Teplicích nad Bečvou, který jako jediný účinně ochrání region před povodněmi, se v příštích pěti letech stavět nebude.

Na protipovodňová opatření do roku 2012 bylo vyčleněno celkem 2,5 miliardy korun, z toho více než třetinu pohltí projekty v Olomouckém kraji.

Stavba v Teplicích opět odložena

„Prioritou jsou města Olomouc a Litovel. Na jejich ochranu před povodněmi poputuje téměř polovina všech investic,“ přiblížil ředitel olomouckého závodu Povodí Moravy Mojmír Pehal.

Jak uvedl, ještě letos se začnou stavět ochranné hráze například na Třebůvce u Moravičan. Naproti tomu se stavba suchého poldru v Teplicích nad Bečvou neustále odkládá.

„Tato akce může být zahájena nejdříve v letech 2012 až 2013. Jedná se o investici ve výši 2 miliardy korun,“ řekl Pehal. Nyní je stavba ve fázi přípravy a z rozpočtu

Povodí je na přípravné práce vyčleněno 70 milionů korun. „Čeká nás ale složité majetkoprávní projednání celého území. Už teď se objevují problémy,“ řekl Pehal.

Pokud se podle jeho slov podaří připravit pozemky, začne se stavět v roce 2012. Takový termín zahájení stavby se ale nezamlouvá starostům měst a obcí na Přerovsku, které bojovaly před deseti lety s ničivými povodněmi.

Ořece Bečvě ani zmínka

Právě okres Přerov a konkrétně obec Troubky se tehdy staly symbolem přírodní katastrofy. „Samozřejmě mě štve, že se teplický poldr stavět nebude, ale na druhou stranu by snad mohl doznat úprav systém hrází v okolí Troubek. Mělo by dojít k vyčištění hrází od náletových stromů a křovin tak, aby se mohlo přistoupit ke stavebním úpravám. Je pravdou, že by se však měl vybudovat významnější protipovodňový prvek na řece Bečvě. V tomto případě bychom asi měli ve spolupráci se starosty okolních obcí vyvinout tlak na vládu. Pokud nám nepomůže, měla by se zavázat, že nám zaplatí škody způsobené velkou vodou,“ řekl starosta Troubek Radek Brázda.

Zdevastována záplavami ale byla velká část území bývalého přerovského okresu. Desítky domů musely být strženy například ve Vlkoši. Ani starostu této obce nepotěšila zpráva o tom, že v nejbližších letech nebude v přerovském regionu vybudován významnější protipovodňový prvek.

„Dobrá zpráva to určitě není. Ještě dnes je na lidech v době dešťů znát nervozita, kterou u nich vyvolává vzpomínka na povodňový rok 1997,“ řekl starosta Vlkoše Miroslav Kroupa.

Ani samotné město Přerov nebylo povodněmi ušetřeno. Ani úředníci přerovského magistrátu tak neskrývají zklamání. „Byl jsem přítomen jednání s Povodním Moravy, kde jeho zástupci informovali o realizaci na spoustě úseků, ale ani zmínka nepadla o Bečvě.

To mě samozřejmě mrzí, protože po povodních se chystaly velkolepé plány, jak záplavám zabránit, ale takřka nic z toho se nerealizovalo. Já realizaci těchto opatření vidím až daleko za horizontem roku 2010,“ uvedl Ivo Hubík, šéf protipovodňové komise v Přerově.

Petra Poláková - Uvírová, Dagmar Rozkošná

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika