Svatomartinské Zweigeltrebe rosé vyzkoušeli také zaměstnanci jedné rekonstruované restaurace sídlící na Masarykově náměstí v Hranicích.

Provozní Lukáš Michlíček nalil z lahve označené typickou značkou Martina na bílém koni.

Svatomartinská vína první vína ročníku, se kterými si podle tradice lidé přiťuknout na svatého Martina 11. listopadu. Jedná se o vína svěží a ovocná, která sice zrála pouhých pár týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter. Mladá vína by se měla spotřebovat nejpozději do jara, aby si jejich milovníci mohli vychutnat jejich přirozenou svěžest. Poté víno může ztratit svoji výjimečnou chuť.

„Obsluha by měla vědět, co za vína tady nabízíme. Já mám radši červená vína. Určitě si dám, až přijdu domů z práce. Tak to tedy vyzkoušejte alespoň vy," pobídl provozní.

„Voní krásně a je opravdu výborné," ochutnala náprstek vína číšnice Jana. „Ročník 2015 se vyznačuje víny hebkými, aromatickými a svěžími s tóny po vyzrálých hroznech," přečetla na etiketě.

Její kolegyně s ní souhlasila. „Má takovou jemnou chuť, chutná mi. Je prostě svěží. Až skončíme v práci, určitě si dáme," zasmála se Michaela.

Husa pečená sedm hodin

K 11. listopadu spolu s prvním vínem neodmyslitelně patří i husa se zelím.

Nekuřácká restaurace má pro tuto příležitost připravené i speciální menu.

„Já si určitě dám svatomartinskou husu s jablečným zelím. Už jsem ji vyzkoušel víckrát. Je to jiné a moc dobré. Vím, že někteří lidé nemají rádi spojení ovoce a slaného jídla. Tahle kombinace prostě člověku musí chutnat," pověděl majitel restaurace Michal Michlíček.

Mnohé strávníky zaujme gróbská husa s lokšemi. Je zvláštní tím, že ji kuchař musí před upečením naložit na dvacet hodin do mléka, a když se peče, potírat ji mlékem nebo smetanou.

„Má čistou chuť masa. Nepřidávám žádné koření. Peče se celých sedm hodin. Minulý víkend jsme určitě upekli tak sedm hus a tento víkend už máme také dost objednávek," pověděl kuchař, který si ke gróbské huse připravil lokše, což jsou bramborové placky, maštěné máslem nebo sádlem.

„Osobně mám ale stejně nejradši klasiku. Husu, červené a bílé zelí a knedlík," uzavřel kuchař.