U vchodu do kostela Stětí svatého Jana Křtitele stojí sochy dvě. Kříž už má restaurátorské úpravy za sebou, teď se jim podrobuje sousoší Svaté Anny. V prvé řadě bude potřeba odstranit z něj speciálními špachtlemi mechy a lišejníky.

„Poté bude zpevněn kámen, který už se v některých místech rozpadá, vydrolené části budou domodelovány bílým kamenem a pak se socha napustí speciálními roztoky,“ vysvětlil Petr Vystrčil z odboru kultury Městského úřadu v Hranicích.

Po konzervaci se budou odborníci snažit celé sousoší barevně sladit. Na rozdíl od sousedního kříže je sousoší Svaté Anny kulturní památku České republiky. Proto muselo město na její opravu najmout firmu, která má k tomu udělenu licenci ministerstva kultury.

„Letos už je to poslední úprava sochy v Hranicích,“ poznamenal Vystrčil a připomněl, že v průběhu roku probíhaly restaurátorské práce na křížích ve Slavíči.

V příštím roce má město v plánu nechat zrestaurovat kříž před Městským hřbitovem. „Některé jeho díly se budou muset vyměnit. Pan Marek Ludmila, který bude na díle pracovat, si je přes zimu nachystá a na jaře se pak pustí do práce,“ informoval Vystrčil.