Svatomartinská vína jsou mezi lidmi hojně vyhledávaná, prodej lahví s tímto označením by se tak i letos měl setkat se značným zájmem milovníků hroznového moku.

„Obliba Svatomartinského vína bývá tradičně vyšší než u vín, která se běžně v průběhu roku prodávají. Lidé chtějí zjistit, jakou kvalitu takové mladé víno má. A se zájmem počítáme i letos," řekl Michal Krs z Vinotéky U Soudku.

Získat pro své víno označení „Svatomartinské" však není úplně jednoduché. Musí být vyrobeno z odrůd Müller Thurgau, kterých tradičně bývá nejvíce. Dalšími odrůdami z bílých vín, které značku získávají, jsou Veltlínské červené rané a Muškát moravský. Červená vína zastupuje Modrý Portugal, růžové pak Svatovavřinecké.

Vinaři vzorky předávají odborné komisi, která chuť, vzhled a celkový dojem vína posuzuje. V závislosti na kvalitě udělí vínu právě značku „Svatomartinské".

„V současné době ale ještě nemůžeme říci, jaké kvality letošní Svatomartinská vína budou. Otevírat se totiž mohou až v pondělí 11. listopadu, a to v jedenáct hodin a jedenáct minut. Ne dříve," uvedla k symbolickým jedenáctkám Zdeňka Bartošková z Vinařství Herůfek.

Podzimní gastronomický svátek je ale spojený také se Svatomartinskou husou.

„Žádné speciální požadavky na zpracování husy na rozdíl od vín nejsou. Svatomartinskou husu letos budeme nabízet potřetí a každým rokem o ni evidujeme stále větší zájem. Tendence je určitě stoupající," prozradil Zdeněk Šohajek z Penzionu Růžek.