Jsou prý rádi, že se jim do prodejen opět vrátí zákazníci, ale hrozí se toho, jak budou své obchody zásobovat. Sjízdná část ulice je teď totiž mnohem užší než před rekonstrukcí.

Na prašnost a hluk ze stavebních strojů si již podnikatelé ze Svatoplukovy ulice docela zvykli. Co je ale nenechává v klidu, to jsou nové pouliční prvky. Kritiku sklízejí především nízké kovové sloupky, které po usazení v některých místech neúměrně zúží vozovku.

„Až se mi před prodejnu postaví auto se zbožím, naprosto zablokuje dopravu. Ostatní budou muset deset, patnáct minut čekat, než se cesta zase uvolní. Nebudou mít totiž šanci zásobovače nijak objet a budou se tam tvořit kolony,“ konstatoval Rudolf Koláček, když viděl, ve kterých místech jsou pro sloupky vykopány jamky.

Ze stejného důvodu se obchodníkovi nelíbí ani rozšířené chodníky po obou stranách ulice. Starosta města Miroslav Wildner se ke kritickým připomínkám Rudolfa Koláčka zády neobrací. Ve čtvrtek jej vyslechl u sebe v kanceláři a na pondělí s ním má domluvenou schůzku přímo na místě samém.

„Vezmu s sebou měřící pásmo a osobně prověřím, jestli by tam dvě auta měla skutečně problém se vyhnout. Pokud se obava pana Koláčka potvrdí, pak jsem ochoten přistoupit na nějaký kompromis,“ řekl bez bližšího vysvětlení Wildner.

Pokračování Kovové sloupky tam však podle něj budou plnit nejen estetický, ale hlavně praktický účel. „Budou krýt chodce, takže odstraňovat je z ulice určitě nebudeme,“ konstatoval starosta. Námitku proti širokým chodníkům Wildner nepřijímá.

„Ulice musí být bezpečná pro řidiče, chodce i cyklisty,“ konstatoval nekompromisně. Další případné výhrady k rozvržení ulice na část pro auta a pro pěší už by byly zbytečné. Rekonstrukce je totiž těsně před dokončením.

Obchodníci už se znovuotevření ulice nemohou dočkat. „Tím, že byla rozkopaná, jsme samozřejmě přišli o zákazníky. Dá se říci, že nás to téměř zlikvidovalo,“ konstatoval Koláček.

O celou polovinu klesly tržby také v nedalekém zlatnictví. „Za poslední tři dny jsme neutržili ani korunu,“ potvrdila vedoucí prodejny Stanislava Čapková. Další podnikatelka z ulice má podobné zkušenosti.

„Od té doby, co tady probíhá rekonstrukce, jsme rádi, že máme aspoň na nájem,“ zhodnotila současnou situaci Zdeňka Juříčková. „Město by nám tu ztrátu, co jsme utrpěli, mělo nějak vynahradit,“ vyjádřila svůj názor.

Podobné připomínky se ze Svatoplukovy ulici ozývaly už před třemi lety, kdy tam probíhala rekonstrukce plynovodu. „Už tehdy jsem se ale na radě i zastupitelstvu dohodli, že na žádnou kompenzaci nepřistoupíme. A nedoporučuji to ani teď,“ neskrýval svůj názor starosta Wildner. Pokud ale obchodníci daný požadavek předloží radě písemně, budou se jím muset konšelé zabývat a zaujmout k němu stanovisko. „Ano, na to má ze zákona každý právo,“ připustil starosta.