Pořadatelé akce vsadili tentokrát na netradiční pojetí programu a do města pozvali celou řadu souborů z partnerských měst – z Ukrajiny, Slovenska, Holandska a Polska.

V sobotním programu však nastaly nečekané změny – kvůli problémům s udělením víz nakonec nedorazil soubor z Ukrajiny a na poslední chvíli odřekli i účinkující ze slovenského Bardějova. Polská bluesová skupina Blues jak Kobra sice přijela – ale se zpožděním, a tak se její vystoupení posunulo asi o dvě hodiny.

„Mrzí nás to, ale tyto problémy vyvstaly zcela nečekaně. Chtěli jsme, aby byl letošní ročník něčím výjimečný a pozvali proto účinkující z partnerských měst, s nimiž máme dlouholetou spolupráci. Ukrajinci se nám alespoň v předstihu omluvili kvůli potížím s vízy, soubor z Bardějova ale odřekl až v sobotu ráno,“ zmínil se zklamaný ředitel Služeb města Přerova Rudolf Neuls.

Pořadatelům se letos lepí smůla na paty i v podobě nevyzpytatelného počasí.

V pátek odpoledne se totiž nad Přerovem přehnal prudký déšť a hrozilo, že se návštěvníci rozprchnou. „Lidi ale naštěstí počasí neodradilo a například skupina Las Vegas Show Band sklidila velký aplaus, “ dodal k tomu mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Návštěvníci Svatovavřineckých hodů měli tu výhodu, že si mohli vybrat mezi dvěma scénami – a to na náměstí T. G. Masaryka nebo na Horním náměstí. Mezery v programu tedy nijak zvlášť nepocítili. „Jsem spokojená, přijeli jsme z Troubek a moc se nám tu líbí,“ pochvalovala si třeba mladá žena se dvěma malými dětmi.

Právě rodiny s dětmi nejvíce zaujal program na Horním náměstí, který se nesl zcela v duchu návratu do minulosti. Lidé, kteří sem zavítali, se tak rázem ocitli uprostřed středověkého jarmarku, mohli zhlédnout ukázku rytířského souboje nebo se zaposlouchat do dobové hudby.

Divácky atraktivní byly i ukázky středověkých řemesel. Zejména děti se zájmem sledovaly rytířské souboje, střelbu z pistolí a vystoupení hudebních skupin a mohly se navíc samy zapojit do středověkých her a zastřílet si z luku nebo zaházet sekyrou na terč.

„Kromě asi tří desítek stánků s ukázkou středověkých řemesel je zde letos celá řada historických souborů. S ukázkou dvorských tanců se představila skupina Rattus Rattus, jsou zde účinkující z Brna, Šumperka, Štramberka a dalších měst a také místní skupina historického šermu Marcus M, která je spolupořadatelem akce,“ vyjmenovala některá hlavní lákadla organizátorka Renata Tšponová z občanského sdružení pro historii, řemesla, hudbu a kulturní vyžití Anima Historica. Sobotní program zakončí ohňová show a ohňostroj, hody ale pokračují až do neděle.