Improvizované podmínky se ale možná stanou pro umělce, kteří pracují s železem a ohněm, novou inspirací.

„Na palácovém nádvoří a v patrech byly vždy v minulosti vystaveny maturitní a absolventské práce studentů odborných škol. Celý palác včetně nádvoří je ale nyní uzavřen výlučně pro potřeby stavby. Pro minimálně dva následující ročníky tedy budeme nuceni redukovat množství vystavených prací,“ vysvětlil kastelán hradu Jan Lauro.

Nádvoří plné suti a kamenů

Třetí nádvoří s historickou hradní kovárnou a výstavním studiem aktuálně přehrazují vysoké stavební ploty.

„Více než třetina nádvoří je zavezena sutí a vytěženým kamenem. Terasovité plošiny, sloužící k osazení kovadlin a výhní sice zůstávají volné, ale záborem mezideponií přicházíme o možnost vystavění tribuny pro sledování živé kovářské tvorby,“ dodal.

Protože značnou část louky v předhradí zabírá překladiště materiálu, bude otáčení autobusu, parkování a překládání přivezených exponátů komplikovanější než dosud.

„Aby Hefaiston zůstal Hefaistonem i v těchto podmínkách, rozhodli jsme se zpřístupnit výpadní branky a využít travnaté plochy při vnějším okruhu hradeb,“ nastínil Radim Himmler, ředitel Muzea Komenského v Přerově, pod které správa hradu spadá.

Na návštěvníky tak čeká exteriérový okruh.

„Vstoupit do hradu či opustit jej bude možné kromě hlavního vchodu také na druhém a třetím nádvoří. Na vnější hradbě počítáme i s exponáty a výstavou škol. Více aktivit se přesune také do prostor psince, kde si mohou vždy na Hefaistonu zájemci vyzkoušet náročné řemeslo kováře,“ přiblížil ředitel.

Čeká se deset tisíc návštěvníků

Přestože účastníky celosvětového kovářského setkání čeká letos trochu netradiční pohled na hrad, je o Hefaiston značný zájem.

„Už teď máme registrovaných dvě stě přihlášek. Očekáváme, že na hrad dorazí kolem pěti stovek uměleckých kovářů a deset tisíc návštěvníků,“ odhaduje.

Největší evropské setkání kovářů se uskuteční od pátku 24. do neděle 26. srpna. Lidé na něm budou moci obdivovat stovky vystavených kovaných exponátů a sledovat při práci na rozžhavených výhních mistry černého cechu z řady evropských zemí, ale i Spojených států, Izraele nebo Austrálie.

Návštěvníci nepřijdou ani tentokrát o doprovodné koncerty. V pátek 24. srpna od 18 hodin zahraje na nádvoří kapela Happy To Meet, v sobotu od 17 hodin se mohou těšit na koncert skupiny Vltava. Od 20 hodin pak zahraje Fast Food Orchestra.