Záštitu nad pořádáním letošního šampionátu převzal ministr obrany Martin Stropnický.

Organizátorem této prestižní akce je 7. mechanizovaná brigáda z Hranic.

„Šampionátu se účastní celkem osmdesát závodníků z osmi evropských zemí. Soutěž probíhá pět dní, během nichž účastníci plní taktické a střelecké úkoly. Byť se zúčastní například i odstřelovači z řad policie, soutěž je zaměřena na specifika armádních odstřelovačů," sdělil velitel 7. mechanizované brigády Pavel Lipka.

Na soutěžící tak čekají speciální střelecká cvičení na vzdálenost do tisíce metrů, střelbu na statické i pohyblivé cíle, střelbu v nočních podmínkách bez použití prostředků nočního vidění a podobně. Vyvrcholením soutěže bude čtyřiadvaceti­hodinové cvičení se střelbou s taktickým námětem.

„Hlavním cílem této akce je, aby si odstřelovači z různých zemí předali letité zkušenosti, a v rámci soutěže si vyzkoušeli některé nestandartní úkoly a postupy," doplnil dále velitel.

Do Bzence se tak vedle českých střelců sjeli také zástupci ze Slovenska, Slovinska, Švýcarska, Francie, Finska, Belgie, Velké Británie, Polska a Itálie.

Po ukončení soutěže dojde k setkání zástupců státní správy, samosprávy, vojenských, policejních a dalších složek, jež zakončí předání cen vítězům soutěže. Svou účast na setkání potvrdil ministr obrany Martin Stropnický a vrcholní představitelé Armády ČR.

Jedná se již o osmý ročník mezinárodní soutěže, kterou 7. mechanizovaná brigáda pořádá ve spolupráci s partnery z obranného průmyslu jako jsou Vojenský technický ústav či Česká zbrojovka.

David Král