Kdybyste měla sama stručně popsat, v čem spočívá vaše práce koučky a mentorky, co by bylo to hlavní?

Svou práci beru jako životní poslání. Spočívá v tom, že své klienty vedu k překonání nelehkých životních událostí. Učím je, jak se na situace dívat jako na výzvu, namísto toho, aby podlehli pocitu, že se jim v životě vše děje za trest. Obracejí se na mě převážně lidé po náročných rozchodech či rozvodech, lidé, kteří ztratili smysl života, nebo se v životě hledají a nevědí, kam patří. Pracuji rovněž s lidmi, které trápí nízké sebevědomí, pocity strachu a úzkosti, nebo jsou dlouhodobě sami a neví, pro koho mají žít.

Jak jste se k takové práci dostala?Koučka a mentorka Hana Wolf

Byla jsem ve správný čas na správném místě. Již od dob gymnázia mě to táhlo cestou k pomoci lidem, ale bála jsem se, že mě na psychologii nevezmou a svůj sen jsem odložila do šuplíku. Začala jsem studovat vysokou školu v Brně, ale ve druhém ročníku jsem se rozhodla, že odjedu na rok do USA. Z roku byly čtyři a mně se podařilo vystudovat ekonomický obor na tamější vysoké škole. Po návratu jsem začínala pracovat v Praze, kde jsem působila v oblasti médií a marketingu. Po hmotné stránce jsem měla všechno, ale pak přišla rána, která mě srazila na kolena. Ze dne na den se mi rozpadlo manželství, a já začala přemýšlet o tom, jaký život vlastně žiji. Uvědomila jsem si, že velký svět marketingu vlastně vůbec nejsem já a rozhodla jsem se, že se vydám cestou, která mě skutečně naplní. Po nějaké době mě kontaktovala Lenka Černá, zakladatelka PURE Clinic a Školy pro ženy, že mě chce do týmu. Neváhala jsem ani minutu, dala jsem výpověď v práci a skočila do neznáma.

Čím se práce kouče liší od práce psychologa?

Sama jsem u psychologa nikdy nebyla, ale moji klienti, kteří srovnání mají, říkají, že psycholog spíše pracuje s minulostí a vyprávěním příběhu. Já rovněž pracuji s minulostí, ale jako s odrazem toho, co se děje v přítomnosti. S klienty pak rozklíčovávám situaci, které se jim nedaří zvládnout. Snažíme se na situaci pohlížet jinak. Tímto přístupem se dá rozpustit i tak bolestná situace jako ztráta blízké osoby, osobní bankrot, nebo rozpad osobního života. Všechno potřebuje svůj čas a trpělivost.

Často se setkáváte s lidmi, kteří mají nějaké problémy, a snažíte se je s nimi řešit. Nepřenáší se na vás problémy vašich klientů?

Součástí mojí práce je rovněž držet si vnitřní klid a pohodu. Samozřejmě jsou příběhy, které mě dojmou, jenže pokud bych své klienty litovala, nijak bych jim nepomohla. Nadměrné vcítění se do jejich života by mi bralo sílu. Proto velmi dbám o svoji vlastní pohodu. Ráda chodím na procházky po staré Praze, medituji, hlídám si stravu a pravidelně se očišťuji například solnými koupelemi, formou různých očistných technik a cvičením. A hlavně miluji smích, stýkám se s fajn lidmi a snažím se žít život v radosti.

Koučujete i muže, nebo pracujete pouze se ženami?

Pracuji jak s muži, tak se ženami. Ale musím říct, že žen chodí podstatně více.

Máte v paměti někoho, jehož život jste pomohla zlepšit tak, že jste na sebe byla opravdu pyšná?

Velice si cením každého příběhu, který se mnou moji klienti sdíleli. Bylo by ode mě nespravedlivé zmínit jen jeden. Jsem šťastná, když se lidem uleví, když řeknou nahlas to, co je dlouhá léta tíží. V té chvíli se začínají dít zázraky. Já jsem jen jejich průvodkyní.

Aplikujete metody, které používáte při práci s klienty, i sama na sebe?

Ano, ale ne všechny techniky, které používám na sobě, dělám s klienty. Věnuji se meditacím, pracovala jsem s emočními rovnicemi, léčebným kódem, konstelacemi, regresní terapií. Cvičím speciální jógu pro ženy, věnuji se aromaterapii a navštěvuji různé rozvojové semináře. Záleží na jejich individuálních potřebách.

Do Hranic se chystáte s přednáškou Tajemství šťastného života. Na co se mohou návštěvníci těšit a co je podle vás tajemstvím šťastného života?

Těšit se můžou na dvouhodinovou přednášku plnou sdílení, inspirace a otevření se spokojenému a radostnému životu. Tajemstvím šťastného života je skutečně spokojenost a radost. Mnoho lidí neví, jak se k nim dostat a jak je začít žít. Na přednášce proto chci zejména inspirovat.

Přednášíte v Praze, Brně, Ostravě. Proč jste se rozhodla přijet právě do Hranic?

V Hranicích jsem chodila na základní školu a gymnázium, takže jsem zde strávila své dětství a dospívání. Hranice mám ráda a vždycky byl můj sen se sem vrátit. Často vzpomínám na to, co jsem zde prožila a jednoduše jsem se chtěla podělit o svůj příběh tam, odkud jsem přišla. Proto jsem si pro Hranice připravila téma, které jsem ještě nikdy nepřednášela, které je exkluzivně jen pro Hranice. Touto přednáškou se mi splní sen, vrátit tomuto městu a lidem to, co mi dalo. I díky Hranicím jsem dnes tam, kde jsem a já na to nezapomínám. Velice se na vás všechny těším.

Autor: David Král