„Jen by mě jako občana Hranic zajímalo, z jakého důvodu se v Hranicích objevuje stále více občanů syrské národnosti. Lidé by měli vědět, pokud město přijímá nějaké uprchlíky," obrátil se na naši redakci jeden ze čtenářů.

„Vím z prověřených zdrojů, že v nedávné době se na ubytovací zařízení v sokolovně, která spadá pod Okresní správu sociálního zabezpečení a město, nastěhovalo nejméně patnáct syrských občanů," pokračoval nejmenovaný občan. Zdaleka však není jediný, kdo se domnívá, že v Hranicích nalezli útočiště uprchlíci z blízkého východu. Mezi obyvateli se takovéto zprávy šiří v hojné míře.

„Denně chodí skupina cizinců, hovořících některým z pro nás exotických jazyků, do jednoho z hranických supermarketů. Vždy je doprovází nějací Češi, kteří jim pomáhají. Těžko říct, co jsou zač, ale rozhodně nevypadají jako typičtí Evropané, " řekl třiadvacetiletý student z Hranic.

Je to nesmysl, zní z ubytovny

Město Hranice však domněnky, že se jedná o syrské imigranty, odmítá. „Tyto fámy se objevují již zhruba půl roku. Pravdou je, že v průmyslové zóně CTPark pracují pracovníci rumunské či bulharské národnosti, kteří jsou v Hranicích ubytováni. Rozhodně zde však nejsou syrští uprchlíci. Nicméně, koho přesně Sokol ubytovává, nevím," uvedl tiskový mluvčí města Hranice Petr Bakovský.

„Je to absolutní nesmysl. Nevím, jak na to lidi přišli. V našem zařízení ubytováváme několik cizinců, kteří jsou zde na pracovním pobytu. Určitě to však nejsou uprchlíci, a už vůbec ne ze Sýrie," vyvrátila spekulace vedoucí hranické sokolovny Vladimíra Kubešová.

V minulém roce se česká vláda zavázala přijmout během následujících dvou let 1500 běženců. Vzhledem k neustálému vývoji událostí však není jisté, zda bude tento závazek naplněn.

Autor: David Král