„Na tábory jezdím moc rád. Už jsem byl na třech a letos o prázdninách pojedu zase. Vždy tam zažiju něco nového,“ přiznal Dominik Röder.

Asi nejvíce letních táborů na Hranicku pořádá Dům dětí a mládeže Hranice. Ve své nabídce má ještě jak tábory příměstské, tak i oblíbený pobytový tábor Mraveniště, dvě soustředění pro mažoretky a letní tábor s angličtinou.

„Největší zájem mají děti o tábor Mraveniště. Stále se však mohou hlásit, ještě je několik volných míst,“ uvedla zástupkyně ředitelky Domu dětí a mládeže Hranice Jana Malátková, která na tábory často jezdí jako vedoucí.

Mraveniště je všeobecný letní tábor, který začíná v neděli 24. července a stojí málo přes dva tisíce korun. Děti se mohou těšit na sportovní a tvořivé aktivity, soutěže, hry a celodenní výlet.

Několik volných míst hlásí i letní tábor s angličtinou, který odstartuje druhou srpnovou neděli.

„Tábor je určen pro děti učící se angličtinu alespoň jeden rok. S jazykem se budou seznamovat zábavnou formou prostřednictvím her, písniček a kreslení. Kromě angličtiny na děti ale čekají i táboráky a sportovní aktivity, jako je umělá lezecká stěna,“ upřesnila Malátková.

Tábor inspirovaný kreslenými postavičkami Asterixe a Obelixe pořádají hraničtí skauti. Přírodovědný pobytový tábor Vzhůru do Galie, určený pro děti od sedmi do dvanácti let, se uskuteční od 30. července do 6. srpna v rekreačním středisku v Domašově nad Bystřicí.

„Nabízíme poslední dvě nebo tři volná místa. Děti se mohou hlásit nejpozději do pátku 15. července. Na táboře se s Asterixem a Obelixem budou setkávat, čekají na ně i různé hry, závody a zájmové kroužky,“ sdělila skautka Petra Nimrichterová, která se podílí na organizaci tábora.

Na klasický tábor v přírodě zve i pionýrská skupina Plši, zabývající se pořádáním akcí pro děti a mládež v regionu.

„Tábor v Rajnochovicích pořádáme každoročně a ještě máme asi deset volných míst. Rodiče mohou posílat přihlášky i během příštího týdne,“ řekl Jiří Hanák, který na táboře bude zastávat funkci hospodáře. Program letního pobytu tvoří především výlety po okolí, na Tesák a na Hostýn.

Romové vyjedou do Kateřinic

Městský úřad ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Hranice pořádá romský letní tábor pro děti z romského kroužku. Pobyt v Kateřinicích, který je financován z dotačního programu, začíná v pondělí 18. července, kapacita tábora je však už od února naplněna.

„Děti jsme vybírali podle chování a prospěchu. Program se každoročně mění, letos je pobyt zaměřen na sportovní aktivity, túry a ukázky bojového umění. V rámci tábora se snažíme integrovat romské děti s neromskými,“ uvedl organizátor tábora a jeden z vedoucích Robert Sutorý.

Příměstské tábory v Hranicích jsou oblíbené

Příměstský tábor je ideálním řešením pro děti, které se na pobyt bojí vyrazit bez rodičů. Dům dětí a mládeže v Hranicích o prázdninách pořádá celkem čtyři turnusy, dva v červenci a další dva v srpnu. První z nich začíná už v pondělí 11. července.

„Volná místa nabízíme na druhý červencový turnus a na poslední termín příměstského táboru v srpnu. Počty přihlášených dětí se však neustále mění a některé se mohou i odhlásit. Rodiče nám mohou kdykoliv zavolat a my jim řekneme, zda máme ještě volno,“ objasnila Malátková.

Přihlášky na příměstské tábory včetně peněz na zaplacení musí rodiče poslat týden před zahájením daného turnusu. Jejich cena se pohybuje v řádu několika stovek korun a zahrnuje i oběd.

Příměstské tábory oplývají letními aktivitami uvnitř i venku, hrami, soutěžemi, koupáním, ale i celodenními výlety.

Příměstský tábor Kukyho dobrodružství pořádají v srpnu skauti z Hranic.

„Tábor je už plně obsazený, byl o něj velký zájem. Hlásí se zejména děti, které nejsou členy skautského oddílu,“ vysvětlila Nimrichterová.

Velkou taneční akci na příští rok připravuje Petr Münster z taneční školy Talent.

„Letos žádný tábor neplánujeme, ale příští rok se uskuteční tábor s výukou tance, bojového umění a capoeiry. V současnosti vybíráme vhodnou lokalitu a termín,“ prozradil provozovatel taneční školy Petr Münster.

Volná místa pro děti jsou i v Přerově

Dvanáctiletá Zdenka Kulichová letos pojede na tábor už potřetí.

„Jezdím do Hutiska, líbí se mi, že tam můžu jezdit na koni,“ popsala. Když bude moct, na tábory bude jezdit i dál.

Kromě jezdeckých táborů nabízejí organizátoři v Přerově a okolí i nejrůznější další tipy. Děti můžou vyrazit na čtrnáct dní do přírody, samy nebo s rodiči, nebo docházet do příměstských táborů.

Převlékat se za Avatara, zachraňovat Xaxátko nebo si s kouzelnickou hůlkou hrát na Harryho Pottera.

Poměrně velké množství volných míst nabízí klub Dlažka.

„Oprostěte se od Země a vydejte se do neuvěřitelného světa na planetu Pandoru!“ zvou například vedoucí tábora s názvem Avatar, na který se odjíždí 24. července.

Volno je například i na Harrym Poterrovi nebo táboře s názvem Levá ořechová.

„Právě u Harryho Pottera jsme čekali větší poprask,“ uvedl zaměstnanec pořádajícího klubu Ondřej Šebák.

Někdy podle něj hraje název velkou roli, někdy záleží na termínu, protože je potřeba tábor zkoordinovat s rodinnou dovolenou.

Poslední přihlášky je možné přinést asi týden před odjezdem na tábor.

„Termín si určuje hlavní vedoucí, ale i když předáme přihlášky, je někdy možné přihlásit se dodatečně,“ uvedl Šebák.

Programy na táborech jsou pestré

Pokud rodiče nechtějí své děti posílat například někam do lesa, můžou zvolit příměstský tábor, právě v nich rodiče najdou dostatek volných míst. Jsou určené pro děti různého věku a táborníci na ně docházejí každé ráno z domu.

Kromě Dlažky tyto tábory pořádá například i Jungle centrum v Přerově. Tábor pořadají ve dvou termínech a v obou mají ještě volná místa, i když v dřívějším termínu už jen pár.

„Pro menší děti je hraní jen dopoledne, pro větší i odpoledne, ale samozřejmě pokud jsou přihlášeni sourozenci, můžou spolu být i celý den,“ popsala manažerka centra Petra Špletlová.

Příměstské tábory pořádá i Středisko volného času ATLAS a BIOS.

„Máme tady několik táborových nabídek, lidé si můžou zavolat a informovat se,“ řekl pracovník střediska Ivo Růžička.

Dlážka má i tábor pro rodiče s dětmi

Program se v jednotlivých organizacích liší, většinou je však připravena táborová hra, hledání pokladů a nejrůznější výlety. Ceny kromě programu zahrnují i stravu.

Pro předškoláky klub Dlažka připravuje tábory pro rodiče s dětmi.

„Ty jsou hlavně pro menší děti kolem tří a čtyř let,“ vysvětlil Šebák.

Právě na nich děti budou zachraňovat Xaxátko, či se mohou vydat na tábor s názvem Šoule Moule, Strčko Brčko aneb Česko-Slovensko má talent, který je určen pro Čechy i Slováky.

O tento typ táborů je podle Šebáka obrovský zájem.

„Někdy jezdí i lidé z Anglie,“ upozornil pracovník s tím, že se většinou jedná o Češky, které se do zahraničí provdaly, a které pak s sebou do Česka přivezou manžela.

Místa v Lipníku a Kojetíně

Volná místa však nenabízejí jen v Přerově, ale například i v Lipníku nebo v Kojetíně. Lipnický příměstský tábor už je plný, místo však zbývá například na tanečním táboře na Rusavě nebo v hiphopových Lošticích.

Pro děti od šesti do dvanácti let je připravilo lipnické středisko volného času.

V Kojetíně ještě mají místo na příměstském srpnovém táboře Vzhůru do oblak a na pobytovém táboře Soptíkovo dobrodružství, který je zaměřen na hasičskou tématiku, jak uvedla Eva Poláchová z Domu dětí a mládeže v Kojetíně.

Možnost kontroly

Dětské tábory se musí dopředu hlásit na hygienické stanice, které je pravidelně kontrolují.

Pokud by si rodiče chtěli stav tábora, na který poslali své dítě, zkontrolovat, můžou se podívat na internetové stránky www.taboryinfo.cz, kde hygienické stanice zveřejňují výsledky svých kontrol.

Iveta Podešvová, Barbora Hanousková