Zpět na místo činu se tak vrací soška cenné gotické Hranické madony, která bude pravděpodobně tahounem výstavy s názvem Tajemná Hranická madona, 420. výročí poutního místa Kostelíček.

Ředitelka MKZ Naďa Jandová spolu s kurátorkou výstavy Radkou Kubíkovou přivezly vzácnou dřevěnou sošku Hranické madony v odpoledních hodinách ve středu 3. června.

Opatrně a v rukavičkách vybalily a zkoumaly se zatajeným dechem štíhlou 114 centimetrů vysokou sochu.

„Je to nádhera. Hranická madona bude na této výstavě jedinečný exponát. Za touto soškou putovali poutníci do Kostelíčka naposledy v padesátých letech, kdy byla přesunuta nejdříve do farního kostela v Hranicích, poté do depozitáře Arcibiskupství olomouckého. Výstava přinese nejen informace o zázračné madoně, ale také o historii Kostelíčka od nejstarších dob až po současnost," pověděla Naďa Jandová.

Další zajímavostí na výstavě bude i obrovský obraz Kostelíčka o velikosti 1,8 na 3 metry od Aloise Hrdličky. Oživením pak bude ukázka poustevny, protože s tímto tématem souvisí i poustevnická tradice.

„Pro děti jsme připravili koutek, kde si budou moci poskládat puzzle s obrázky Kostelíčka či vybarvit omalovánky nebo spolu rodiči vyplnit kvíz. Kromě toho máme připravených několik dalších překvapení," popsala zajímavý program Radka Kubíková s tím, že se návštěvníci mohou těšit i na doprovodný program, který připravuje MKZ ve spolupráci s Římskokatolickou farností.

Žáci ZUŠ pomohli s poustevnou

Velkou pomocí při přípravě výstavy byli žáci Základní umělecké školy v Hranicích. Výtvarný obor pod vedením Evy Vojtěškové a Tomáše Janíka se podílel na vzniku poustevny.

„Na celé akci pracovalo asi padesát dětí. Spoustu věcí jsme udělali ve škole. Dnes zde kluci a holky tvoří jeskyni. Každý přispěje svou troškou do mlýna," sdělila Eva Vojtěšková s tím, že žáci pomáhali při přípravě animačního programu pro děti, který bude součástí výstavy.

„Konstrukci poustevny stvořili starší žáci. Musím uznat, že si s tím opravdu vyhráli, bylo to takové inženýrství v malém," pousmála se učitelka, která si spolupráci s MKZ a především Radkou Kubíkovou pochvaluje.

„Doufáme, že tento trend bude pokračovat i nadále. Žáky společná práce baví, navíc je to projekt, který je pro ně přínosný a navíc se dozví i něco nového z historie Hranicka," dodala Eva Vojtěšková.

Její slova potvrdila i Radka Kubíková, která se stará především o vizuální stránku výstavy a trojrozměrné předměty. O tu teoretickou a textovou část se postaral druhý kurátor Jiří Nebeský.

Hraničtí obyvatelé si tak budou moci prohlédnout tajemnou Hranickou madonu na vlastní oči už v pátek 5. června v 17 hodin na Staré radnici, kde se uskuteční vernisáž. Výstava potrvá až do 31. srpna a vstup na ni je zcela zdarma.