A její přání bylo vyslyšeno, v sobotu odpoledne se v hranickém Divadle Stará střelnice uskutečnil vzpomínkový festival – TaťánaFest.

Na dvou scénách se zde postupně představili hudební sbory, kapely i sólisté.

To, že se festival konal právě v dubnu, nebyla náhoda.

„Je v tom jistá symbolika. Jednak si v dubnu připomínáme výročí narození Taťány Jonasové, a bohužel také její úmrtí,“ popsal jeden z organizátorů František Kopecký, který společně s Petrou Václavíkovou festivalem provázel.


Myšlenka uspořádat akci takového rozsahu zrála celý rok.

„Konat něco podobného bezprostředně po smrti Taťány bylo hodně těžké, v podstatě na to nikdo neměl sílu. S odstupem pár měsíců proběhlo rozloučení, tam padla myšlenka zprostředkovat něco podobného také širšímu okruhu lidí. Taťána byla člověkem, který nás všechny stmeloval. Ona sama nás nasměrovala ke konání takové akce svým vzkazem,“ konstatoval František Kopecký a dodal, že by se nebránil zrodu nové tradice.

„Uvidíme jaký bude zájem lidí. Nápady na další ročník už samozřejmě máme. Naznačím to, že Taťána Jonasová se svými soubory měla mezinárodní styky s Německem, Rakouskem či Polskem. Klidně si dokáži představit, že nějaký zahraniční sbor na další ročník přijede také, ale to je opravdu výhled budoucnosti,“ nastínil s úsměvem.

Bigbít i vážná hudba

Zájem o účast na festivalu byl obrovský. Na dvou scénách postupně vystoupilo přibližně 150 účinkujících, mimo jiné pěvecký sbor Harmonia, Hranický dětský pěvecký sbor včetně přípravky i bývalých členů, Vokalamita, flétnový kvartet Flutissimo či mezzosopranistka Lucie Hilscherová.

Uctít památku Taťány Jonasové, reunionem po dvaadvaceti letech, se rozhodla také bigbítová kapela Živec Ortoplaz. Zatímco na prknech restaurace byla scéna zaměřená především na folk a bigbít, Velký sál divadla patřil sborům a vážné hudbě.

Obě scény se začaly rychle plnit. Nechyběli kolegové, žáci i široká veřejnost.

„Taťána s námi byla v podstatě celé dětství i dospívání. Dokázala nás povzbudit i nabudit a zaujmout. Když jsme se dozvěděly o tom, že se bude tato vzpomínková akce konat, neváhaly jsme ani minutu, chtěly jsme se zúčastnit. Je v tom určitá nostalgie. Již při zkoušení na dnešní vystoupení, jsme prožívaly silné emoce,“ prozradila jedna z bývalých členek pěveckého sboru Anna Švarcová z Hranic.

Vzpomínkový program si nenechala ujít také Anna Musilová.

„Přišla jsem zavzpomínat, znala jsem ji velmi dobře. U nás v galerii několikrát vystupovala. Všechno mám zaznamenané v kronice. Byla to jedinečná osobnost,“ řekla majitelka Galerie M+M.