Podle informací z Městského úřadu v Hranicích je ve městě evidováno okolo třiceti taxislužeb.

„Některé mají ale přerušenou živnost. Město počet taxislužeb nereguluje a ani nemůže. Jednoduše řečeno, pokud jsou splněny zákonné podmínky, dostane taxikář licenci," vysvětlil mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Redaktor Deníku zavolal na dispečinky firem, jejichž vozidla jsou ve městě k vidění nejčastěji. Nechtěl ale přivolat taxi, pouze se zeptal, za kolik jejich řidiči po městě jezdí. Profi Taxi umístila na všechna svá auta nápis, který informuje o tom, že právě tato firma jezdí nejlevněji.

„Jezdíme za 25 korun za kilometr," informovala pracovnice bezplatné telefonní linky.

Studenti mohou využít slevu. Na dotaz, jak je možné, že konkurence jezdí až o šest korun levněji, nedokázala podat rozumné vysvětlení.

„Jsem jen na centrále a dávám instrukce, které jsem dostala," dodala omluvně.

Nápis „nejlevnější taxislužba v Hranicích" vozí i řidiči ve žlutých autech City Taxi Hranice. Základní cena ve městě je u nich 23 korun. Jako bonus zde mohou zákazníci využít každou desátou jízdu zdarma.

Již od roku 1995 lze ve městě potkávat taxíky firmy Taxi Hranice. Jedná se tedy o nejdéle působící společnost v ulicích Hranic. Na jejich internetových stránkách je uvedena cena „od 19 korun za kilometr".

Jak sdělila operátorka telefonní linky, Taxi Hranice ve skutečnosti jezdí za 25 korun.

„Na internetu máme uvedenou cenu, na které začínáme, což je skutečně 19 korun. Té lze dosáhnout při cestách mimo město a po dohodě. Náš ceník není pevně daný. Levnější ceny může zákazník dosáhnout zaregistrováním," sdělil taxikář Rostislav Sobek.

Podle něj je rovněž důležité, aby si zákazník mohl přivolat taxi na bezplatné lince a aby firma disponovala dostatečným počtem vozidel.

„Máme po městě pět stanovišť, kde nás lidé najdou," zdůraznil Sobek s tím, že toho menší firmy často s jediným vozidlem nemohou dosáhnout.

„Všechna stanoviště máme zaplacena. Spolu s City Taxi ve městě nestavíme své vozy před nebo vedle vozidel konkurence. Například u Kolosea tím řidiči jiných firem zbytečně zabírají místa, která jsou určena zákazníkům. Je prokazatelné, že ostatní si nejsou schopny v tomto směru vytvořit know-how," zlobí se Sobek z Taxi Hranice.

I dvě menší taxislužby se chlubí, že jsou nejlevnější. Tou první je Taxi Frida, kde zákazník zaplatí ve městě za každý kilometr 19 korun. Za stejnou cenu jezdí po zavolání i Ivo Taxi.

„Nejlevnější jsem já a Frida, nikdo ostatní by si to nikam neměl dovolit psát. Je to tahák na lidi a jednoznačně klamavá reklama," argumentuje řidič Ivo Škopljanac.

U něj ale platí nejnižší devatenáctikorunová sazba pouze v případě, kdy si ho zákazník přivolá telefonem. Jindy u něj náhodní klienti platí o šest korun více.

Na webu města je číslo jen na jednu firmu

Pozoruhodná je i skutečnost, že navzdory desítkám firem, které v Hranicích s taxíky podnikají, je na stránkách města uvedeno pouze telefonní číslo na jednu firmu. Těm ostatním se to nelíbí. O tom, že číslo na taxi se na oficiálních stránkách městského úřadu nachází, nevěděl ani mluvčí Bakovský.

„Nejméně od roku 2008, kdy stránky prošly modernizací, tam čísla na taxíky nejsou," byl přesvědčen.

Pak přiznal, že údaj přehlédl.

„Obdobné informace se postupně přesouvaly na stránky Městského informačního centra. Platí, že pokud tam své číslo někdo chce mít, stačí se ozvat. Není žádný problém ho tam doplnit. Za posledních nejméně pět let se ale nikdo z taxikářů neozval," informoval Petr Bakovský.

Svou skutečně nejlevnější firmu si tedy musí vybrat každý sám. Ten, kdo cestuje taxíkem pouze po městě, pocítí cenový rozdíl mezi nejlevnějším a nejdražším vozidlem jen v řádech několika korun.