Hranická lípa je jedním ze dvaceti významných českých stromů, jež byly vloni Nadací Partnerství zahrnuty do projektu Stromy pro zítřek.

„Chceme poukázat na to, že je o ně potřeba pečovat průběžně,“ vysvětlila již dříve smysl aktivity Miroslava Drobílková z Nadace Partnerství a dodala:

„Jednou za čas je vykácet a zasadit místo nich nové, to není řešení.“

Ve středu dopoledne se do koruny majestátního stromu v rohu Pernštejnském náměstí v Hranicích vyšplhal po laně arborista Tomáš Stejskal, aby jej nejprve prohlédl a poté zvážil, jakým způsobem by potřeboval ošetřit.

„Stromy v městské části nemají bohužel tak přirozené podmínky k růstu jako ty, co rostou ve volné přírodě,“ konstatoval jeho kolega Roman Hanuš, který pracím přihlížel ze země.

„V tomto případě jsou kořeny pod dlažebními kostkami, čímž je k nim omezen přísun vody a pak se to neblaze projevuje v koruně,“ vysvětlil Hanuš.

Provzdušnili ji a stáhli

Lípa byla nejprve provzdušněna a pak stažena. Pár metrů nad zemí se totiž rozděluje do tvaru vidlice, což zvyšuje riziko pro kolemjdoucí.

„Navíc to vypadá, že jsou uvnitř dutiny,“ dodal Hanuš.

Vzhledem k tomu, že stojí letitý strom na frekventované místě, arboristé ji ve středu stáhli specielními lany, které jsou odolné proti ultrafialovému záření a mají nosnost čtyři tuny. „Ta bezpečnost nikdy není stoprocentní, ale snažíme se stromy zajistit jak nejvíc to jde,“ konstatoval stromolezec.

Arboristika je nový obor, který se od letošního roku začal vyučovat na univerzitě v Brně. Zahrnuje sázení, ošetřování a rizikové kácení stromů.

Arboristi s certifikátem

„Já ani kolega tento obor vystudovaný nemáme, ale máme certifikát European Tree Worker, který nás k těmto úkonům opravňuje,“ vysvětlil Hanuš.

Spolu s hranickou, osmnáct metrů vysokou lípou, bylo do projektu Zdravé stromy pro zítřek přihlášeno ještě dalších šestadvacet kandidátů. Komise jich vybrala dvacet. Všechny budou ošetřeny v průběhu prvního letošního pololetí.