Přerovský region však stále stojí v nezaměstnanosti na druhém nejhorším místě v pomyslném žebříčku v Olomouckém kraji. „Míra nezaměstnanosti činí v okrese 8,6 procent,“ informoval Bedřich Šenvajc z Úřadu práce v Přerově.

Podle jeho slov má však přerovský region určitá specifika. K těm patří například to, že největší poptávka je dlouhodobě po zaměstnancích s technickým vzděláním.

„Jsou to například svářeči, zámečníci, soustružníci kovů, ale i stavební dělníci či strojírenští technici, po kterých se často poohlížejí zaměstnavatelé,“ upřesnil Šenvajc.

Podle něj nejvíce volných míst v současné době nabízí společnost Gambro - Meopta. Ta se zabývá výrobou dialyzačních setů používaných ve zdravotnictví.

„Nyní máme asi 650 zaměstnanců a do konce roku chceme tento počet navýšit na 1450. Našim plánem je přijmout každý týden 20 nových zaměstnanců,“ prozradil strategii firmy personální ředitel Gambra Zdeněk Petřek.

O nové zaměstnance však projevují dlouhodobě zájem také další významné přerovské závody. Je to například Kazeto, Meopta – Optika nebo PSP Engineering.

Další pracovní místa by v budoucnu mohla vzniknout v průmyslové zóně v Hranicích. Ta nyní nese název CTPark.

Do konce roku by areál mohl díky vstupu nových investorů zaměstnávat více než tisícovku lidí, z nichž většina budou bývalí zaměstnanci LG. Phlilips. „Celkový počet volných pracovních míst nyní činí okolo 1310,“ vyčíslil Šenvajc.

Na jedno volné místo tak připadá téměř pět nezaměstnaných. Podle některých pracovníků personálních agentur však ne všichni mají zájem pracovat.

„Zprostředkováním práce se zabývám už delší dobu a ze zkušeností vím, že lidé mají přemrštěné nároky na své zaměstnání, a ve skutečnosti zájem pracovat vůbec nemají,“ sdělila Jana Macíková z personální agentury v Olomouci.

Podle úředníků z pracovního úřadu se na snížení nezaměstnanosti mohou významně podílet i obce, ale ty o to nejeví příliš velký zájem.

„Více než polovina obcí z regionu nemá zájem zřídit místa na veřejně prospěšné práce. A to si myslím, že je obrovská škoda. My přitom tyto obce vyzýváme, aby tuto možnost využily, ale marně,“ řekl Jaroslav Karlík z Úřadu práce v Přerově.

Někteří starostové však naopak tvrdí, že nedostanou tolik lidí, o kolik pracovní úřad požádají.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika