Telefonní budka. Zná ji každý a téměř každý ji i někdy používal. Poslední dobou jako by jim nadobro odzvonilo.

„Jedná se o zcela přirozený proces. Stále více lidí má mobilní telefon a využívají proto moderní technologie,“ přiblížila mluvčí společnosti Telefónica O2 Lucie Policarová.

V Hranicích je v současné době čtyřicet telefonních automatů. Z toho je dvacet kombinovaných, dva na karty a osmnáct na mince.

„V nejbližším půlroce se chystáme zrušit pouze jeden na karty,“ uvedla mluvčí O2.

Vhodné pro turisty

Postupné mizení automatů nějak moc netrápí ani zástupce města.

„Víme o tom, že se budky sem tam ruší. Myslím si, že hlavním důvodem je malé využití, protože už i staří lidé mají mobil,“ pronesl mluvčí radnice Petr Bakovský.Telefonní budka v Hranicích

Telefonní budky měly hlavní boom v letech 1993 až 2002. Od té doby zájem o ně stále klesá. Nejméně využívané jsou v malých nebo okrajových obcích.

„Naopak stále hodně používané jsou v centrech velkých měst, kde se pohybuje spousta turistů“ řekla Lucie Policarová. I proto společnost předělala některé automaty na placení Eurem.

Terčem vandalů

Menší zájem ale není jediným důvodem pro rušení budek. Stále častěji se stávají cílem vandalů, kteří si myslí, že uvnitř najdou velké peněžní částky.

„Vandalové se snaží dostat z automatu pár korun a při tom ho poškodí. Oprava pak vyjde daleko dráž než kolik peněz zloděj ukradl,“ přidala Lucie Policarová.

Přesto společnost věří, že telefonní budky mají stále místo v životě lidí a zejména při krizových situacích jsou hodně používané.

„Ročně evidujeme přibližně tři sta tisíc volání a proto zatím ani v Hranicích k nějakému hromadnému rušení nesaháme,“ vysvětlila na závěr mluvčí společnosti Telefónica O2 Lucie Policarová. (zem)