Za poslední dva roky bylo v Hranicích zrušeno dvanáct telefonních automatů, přesto jich ještě dalších 28 ve městě zůstává.

„Snižování počtu veřejných telefonních automatů je přirozený a kontinuální proces. Kromě rušení nevýdělečných automatů má na jejich celkovém úbytku podíl například i skutečnost, že dochází k výměně dvou telefonních automatů. Přístroj na mince a přístroj jsou nahrazeny kombinovaným automatem, který umožňuje obě varianty plateb," uvedla Lucie Jungmannová z tiskového oddělení společnosti O2 Czech Republic, která v Hranicích službu provozuje.

Telefonní budka u hranické nemocnice v srpnu dosloužila. Její provoz se už nevyplatil.Tento měsíc byla ve městě zrušená další telefonní budka, a to na Zborovské ulici, poblíž hranické nemocnice.

„Tento telefonní automat přestal být dostatečně využíván. V docházkové vzdálenosti se nachází další automaty pro případné využití," vysvětlila dále mluvčí. Společnost tento krok vysvětluje přizpůsobením se potřebám veřejnosti.

Děti volají na linku bezpečí

Ne všude jsou však telefonní budky jen pozůstatkem minulosti. Podle mluvčího Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Martina Drtiny jsou naopak v mnoha případech využívány častěji než dříve.

„Zjistilo se například, že počet dětí, které volají na linku bezpečí z telefonních budek, meziročně roste. Zvláště to platí na malých obcích. Podle nás telefonní budky mají stále své uplatnění, zejména v krizových nebo nouzových situacích."

Dodal také, že záměrem ČTÚ je setrvání telefonního připojení v obcích do pěti tisíc obyvatel v příštích třech letech.

„Lidé telefonní budky používají, když jim v mobilu dojde kredit či mají vybitou baterii nebo prostě mobilní telefon vůbec nevlastní. Poslední příměr stále platí zejména pro některé obyvatele menších vesnic," informoval Martin Drtina.

Útoků vandalů ubylo

Některé telefonní budky se v minulosti stávaly častým terčem vandalů, Městská policie v Hranicích ale v poslední době v této souvislosti žádné potíže nezaznamenala.

„Dříve se stávalo, že v budce bylo utržené sluchátko, potrhané seznamy nebo vybraná kasa s mincemi, ale už dlouho jsme nic takového neřešili," přiznal velitel hranických strážníků Miroslav Mann.

Podle jeho slov však stále přichází telefonáty dětí, které si smyšlenými příběhy a dotazy krátí volný čas.

„Děti občas volají na číslo156 a telefonních budek tak zneužívají. Poznáme ale, odkud k nám volají a i tento nešvar postupně mizí," dodal velitel.