Hala sice na kurtech v hranickém parku stojí, začalo ale řízení o odstranění stavby. Ta se totiž nelíbí památkářům. Tenisté přitom zažádali o potřebná povolení již v říjnu.

„V současnosti probíhá řízení o odstranění stavby. Neznamená to ale, že bude zbourána,“ uvedl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Podle jeho slov dostali provozovatelé z tenisového klubu 5. prosince vyrozumění o zahájení stavebního řízení a mohou se snažit o nápravu situace. „Podnikli už první kroky k legalizaci stavby,“ dodal Petr Bakovský.

Nafukovací tenisová hala má přitom za sebou už jednu sezonu. Poprvé ji místní tenisový klub Tondach instaloval vloni na podzim, hala v areálu hranického parku stála až do jara.

„Vloni jsme nepotřebovali stavební povolení. Letos, po změně stavebního zákona, je nutné. Doposud jsme ale nedostali z dotčených úřadů žádné záporné stanovisko,“ řekl Jindřich Bartsch z Tenisového klubu.

Podle jeho slov však klub dostal již vloni za stavbu pokutu od památkářů. Pořizovací náklady této haly činily podle jeho slov tři a půl milionu korun.

„Hala slouží k výcviku tenisové mládeže a k pořádání turnajů, k dispozici je veřejnosti, příznivci tenisu ji využívají denně, někdy i do půlnoci,“ dodal Jindřich Bartsch.

„Tato hala by významným způsobem narušovala kulturní a přírodní hodnoty tohoto parku,“ řekl pro zpravodajství televize Nova Pavel Konečný ze Státního památkového ústavu v Olomouci.

Památkáři podle jeho slov zamítli halu kvůli precedentu, kterým by mohla být stavba pro další subjekty.

„Názor památkářů je doposud jediným záporným stanoviskem, které bylo k této stavbě na městský úřad dodáno. Přitom hlas památkářů je ze zákona pouze poradní. Úřad ale také dostal kladné stanovisko Vysoké školy zemědělské v Lednici,“ podotkl Jindřich Bartsch.

Hranický park, který byl založen v roce 1905 podle návrhu zahradního architekta Františka Thomayera, má dobu své slávy za sebou.

Vrátit do parku život míní hranická radnice. Ta chystá do budoucna jeho celkovou regeneraci. Podle architekta, který projekt rekonstrukce parku předminulý týden prezentoval hranickým zastupitelům, existovaly tenisové kurty v parku již před 80 lety.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika