Zatímco v lednu se na rozdíl od okolních měst Hranicím zdražování tepla vyhnulo, nyní se již růst cen energií projevil. „Začátkem roku se nám podařilo ceny udržet, teplo letos zdražujeme teprve nyní,“ vysvětlil ředitel společnosti Ekoltes Milan Vinkler.

Příčinou zdražování je nárůst cen plynu, který společnost spaluje v kotelnách. S dalším zvyšováním cen plynu se počítá na začátku příštího roku, a to až o deset procent.

„Zřejmě to přinese i nárůst cen tepla pro naše odběratele, zaručeně však nebude tak vysoký, jako nárůst cen plynu,“ uvedl Milan Vinkler. Mezi lidmi kolují obavy, že v souvislosti se zateplováním panelových domů dojde ke snížení odběru tepla, a tím naroste jeho cena.

Tomu se dá ale podle ředitele Ekoltesu bez problémů zabránit. „Snažíme se komunikovat s vlastníky nemovitostí, aby nám dali vědět, zda chtějí svůj dům zateplovat,“ sdělil Milan Vinkler. Společnost Ekoltes má totiž předem nasmlouvané množství plynu, které od plynáren odebere.

„Pokud víme, že někdo bude zateplovat, domluvíme se na snížení dodávek plynu pro kotelnu v dané oblasti. Odběratelé se pak nemusí bát, že teplo zdražíme,“ řekl Milan Vinkler.

Jiná by byla situace, kdyby vlastník nemovitosti neoznámil, že chce zateplovat. „Pak nepočítáme s tím, že se bude topit méně, a zůstaneme u nasmlouvaných dodávek plynu. Ty pak musíme zaplatit, ať jej odebereme nebo ne. To samozřejmě pozná i odběratel,“ vysvětlil ředitel Ekoltesu.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:

V Hranicích zdražilo teplo, v Přerově se tak stane zřejmě od ledna

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika