Kvůli prasklému vodovodnímu potrubí v Tučapech na Olomoucku v úterý během dne na několik hodin vyschly vodovodní kohoutky stovkám obyvatel v Dubu nad Moravou a okolí.

„Porucha je na hlavním přivaděči v Tučapech, na který jsou napojeny tři obce. Jde o patnáct set obyvatel,“ informovala mluvčí Moravské vodárenské Helena Koutná. Na místo hned ráno vyjeli pracovníci společnosti zjistit místo havárie a ještě před polednem se jejich kolegové pustili do kopání.

„Obecním rozhlasem jsme upozornili obyvatele, že od dvanácti do tří hodin nepoteče voda. Je zajištěno náhradní zásobování cisternami,“ uvedl starosta Dubu nad Moravou Vítězslav Křesina.

Podle Heleny Koutné nejsou poruchy během těchto mrazivých dní ničím výjimečným. „Jejich počet odpovídá lednovému počasí. Nic výjimečného. Vzhledem k tomu, že se má ještě ochladit, předpokládáme, že jich přibude,“ poznamenala mluvčí vodáren s tím, že lidé by měli pamatovat i na ochranu vodoměrů.

Stejně tak šternberská vodárenská společnost řeší v tomto týdnu prasklé rozvody vody. V promrzlé půdě je však podle jejího šéfa Miloslava Kymličky komplikovanější najít místo, kde trubka praskne, a stejně tak se poté k potrubí dostat.

„Jedno místo v Hlásnici jsme hledali dva dny. Šlo o jeden dům,“ poznamenal Kymlička. Mrazivé počasí a meteorology avizované až dvacetistupňové mrazy berou spánek farmářům chovajícím dobytek. „Dvě noci jsem nespala. Bylo minus deset, což ještě jde, ale od východu foukal silný a studený vítr a stájemi, i když jsme je utěsnili a rozvody obalili, to profukuje. Pokud by voda zamrzla a potrubí prasklo, to by byla pohroma,“ popisovala Aneta Dobešová z farmy v Těšíkově. I v noci teď kontroluje napaječky a na návětrné straně stáje má v pohotovosti plynové bomby s hořáky, pokud by voda zamrzla. „Dobytek to zatím zvládá,“ podotkla Dobešová.

Na farmě v Těšíkově chovají dvě stě krav. Práci mají v zimě i železničáři. Sice více, když sněží a vítr sfoukává sníh na výhybky, i tak ale musejí tato místa na kolejích kontrolovat a čistit. „Bylo minus sedm, což není taková hrůza. Pamatuji, že před třemi lety to bylo ke dvaceti. Každopádně výhybky kontrolujeme a preventivně přetáčíme,“ uvedl výpravčí ze stanice v Újezdu u Uničova.

„Cestující nám rozhodně nemrznou. V čekárně hřeje radiátor,“ podotkl. I když na Olomoucku v úterý nespadla rtuť teploměru tak nízko jako na Šumpersku, kde naměřili minus 21 stupňů, těžko je i bezdomovcům. „V ubytovně už máme plno a noclehárna, kterou mohou využívat jen muži, je značně vytížená,“ komentovala již dříve vedoucí olomouckého střediska pro lidi bez domova Leona Martínková.

„V centru spávám dost často. Venku to v mrazech nejde vydržet, mám pocit, že mi upadnou ruce i nohy,“ povzdechl si devětapadesátiletý muž, který se potuloval na hlavním nádraží v Olomouci. Naopak nejmenším ani červené nosy a zkřehlé ruce nevezmou radost ze sněhu, který konečně pokryl i nižší polohy.

„Chodíme s dětmi ven, dokud teplota neklesne pod deset stupňů. Aspoň na půl hodinky, ať se proběhnou. Mráz jim rozhodně nevadí, jsou nadšené ze sněhu. Včera si postavily sněhuláka v parku u školy,“ popisovala Ludmila Horváthová z Mateřské školy v Těšeticích. Děti si užívají i ledovým příkrovem sevřených rybníků a menších toků.

Dnes bude nejchladněji

Olomoucký kraj - Meteorologové v regionu na dnešek očekávají nejchladnější počasí, kdy teplota poklesne k minus dvanácti až patnácti, při vyjasnění v údolích až ke dvaceti stupňům. „Pak se nepatrně oteplí. Zatímco teď jsou maxima do minus pěti stupňů, v sobotu by mohla být kolem nuly,“ uvedla Hana Šeděnková z Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě.