Finanční úřady v regionu chtějí předejít frontám a tak prodlužují úřední hodiny. V pátek 29. března i v úterý 2. dubna budou mít všechny jejich pobočky otevřeno od osmi až do osmnácti hodin.

V Hranicích se předpokládanému zvýšenému zájmu veřejnosti o podání daňových přiznání podle slov ředitelky přizpůsobili.

„Situace se ve středu nevymykala obrazu běžného úředního dne a velký nápor veřejnosti se nekoná ani dnes. Více lidí očekáváme až kolem patnácté hodiny, kdy se lidé vrací z práce. Ve frontě by ale déle jak patnáct minut čekat neměli," uvedla ve čtvrtek před polednem ředitelka hranického pracoviště Finančního úřadu pro Olomoucký kraj Dalma Dočekalová s tím, že v pobočce posílily služby, v sobotu však úřad neotevře.

V Přerově i v sobotu

Přerovské pracoviště ve Wurmově ulici bude přístupné také v sobotu 30. března.

„V Přerově jsou naši zaměstnanci připraveni od poplatníků převzít daňová přiznání, případně poskytnout informace s tím spojené i v sobotu 30. března. Otevřeno bude tento den od osmi do dvanácti hodin. Během sobotních úředních hodin ovšem nebude možné daň z příjmů zaplatit na pokladně," řekl ředitel přerovského pracoviště Finančního úřadu pro Olomoucký kraj Petr Smrčina s tím, že pokladna pro zaplacení daně je v pracovní dny otevřená od 8 do 12 hodin a od 13 do 16.30 hodin.

Podle něj se nedá předvídat, zda budou v sobotu či v úterý velké návaly u přepážek. Nápor zažívá přerovské pracoviště zatím jen nárazově.

„Daňové přiznání jsme podal raději na začátku týdne. Využil jsem možnosti poslat ho poštou. Věřím ale, že mnozí ho odevzdají ještě v sobotu nebo úterý," řekl živnostník Pavel Holubář z Přerova.

Podání i elektronicky

Pokud chtějí lidé ušetřit čas strávený cestou na finanční úřad, mohou podat daňové přiznání elektronicky. Finanční správa nabízí možnost jeho podání přes portál na internetové adrese www.daneelektronicky.cz. Pokud narazí na problém při vyplňování formuláře, pomoc lze vyhledat na webu www.financnisprava.cz, kde jsou ke stažení také potřebné interaktivní formuláře.

Novinka pro opozdilce

Od tohoto roku platí rovněž novinka pro opozdilce, kteří nestihnou podat přiznání a zaplatit daň včas. Úřad už jim za více než pětidenní zpoždění nevyměří pokutu minimálně pět set korun, ale nově platí, že sankce za pozdní odevzdání daňového přiznání v tomto případě činí pět setin procenta z výšky daně za každý den prodlení. Pokud ovšem pokuta nedosáhne výšky dvou set korun, finanční úřad ji nepředepíše. U splatnosti daně od pátého dne prodlení nabíhá úrok ve výši 14,05 procenta ročně, do limitu dvě stě korun se úroky také nevybírají.

Daňové přiznání stačí prokazatelně odeslat 2. dubna, do stejného termínu lze finančnímu úřadu také oznámit, že využijete služeb daňového poradce – pak se lhůta jeho podání prodlužuje do začátku července.