Ve funkci ředitelky Městských kulturních zařízení jste 5 měsíců, jak se prozatím shodují vaše plány s realitou?

Vše probíhá podle mých očekávání, až na oblast muzejní činnosti, kde jsem se musela intenzivně věnovat a stále věnuji odstraňování zjištěných nedostatků, o jejichž existenci jsem do doby nástupu neměla tušení.

Na co jste za tu dobu nejvíce pyšná? Jaké úspěchy jste zaznamenali?

Těší mě obrovský nárůst návštěvnosti výstav ve srovnání s předchozími roky. Jen od ledna do července přišlo na naše výstavy přes pět tisíc návštěvníků, pro srovnání – vloni to bylo za stejné období 1834 návštěvníků. Vypíchnout bych také chtěla vysokou návštěvnost v letním kině, zaznamenali jsme rekordní zájem o film Mimoni, který jsme pro velký zájem promítali dvakrát a celkem ho vidělo přes dva tisíce lidí. Naplňujeme také Program rozvoje kultury města Hranic, díky němuž jsme dostali finanční příspěvek od města a mohli jsme začátkem července uspořádat Grilfest, kde tahákem byla skupina Buty a akci navštívilo téměř 1200 lidí.

Co plány do budoucna?

Do konce srpna je na Staré radnici k vidění výstava Tajemná Hranická madona a probíhá tam zábavná a pro děti poučná hra Veverčí stezka. Kromě toho jsme připravili na odpoledne 26. srpna výtvarnou dílnu Vytvořte si pohlednici, kde děti mohou vyrábět pohlednice inspirované výstavou. Pro dospělé budeme mít 25. srpna od 16 hodin komentovanou prohlídku.

Na co se mohou lidé těšit v prostorách synagogy?

Nyní je zde výstava grafické tvorby Jiřího Šalamouna, který stvořil kreslenou podobu maxipsa Fíka. Pro děti jsme připravili dvě výtvarné dílny pod názvem Malujeme s Fíkem. První bude 6. srpna a malí malíři nejdříve uvidí v podání loutek Bajku o vráně a lišce, kterou také ztvárnil Jiří Šalamoun. Poté se pustí do tvorby a s paletou v ruce budou malovat kolektivní obraz, ale také na oblázky, které si mohou odnést domů. Druhé malování s Fíkem bude 13. srpna a tentokrát budou děti tvořit na téma dalšího díla Jiřího Šalamouna – Krokodýlí kráva.

Výstavy se nyní střídají poměrně často, jaké jsou další lahůdky?

Upozornila bych hlavně na výstavu Hranický most, která bude mít vernisáž 10. září na Staré radnici. Zatím ke každému tématu, ke kterému jsme pátrali po obrazech, dokumentech, pohlednicích, fotografiích, jsme se dočkali pomoci od majitelů těchto předmětů. Tímto bych jim chtěla ještě jednou poděkovat. A protože v současné době připravujeme právě výstavu o hranickém mostu přes řeku Bečvu a uvítáme, když nám lidé zapůjčí obrazy tohoto mostu. Další výstava bude Káva aneb Velké kouzlo malého zrnka, která začne vernisáží 4. září. Tady jsme připravili na sobotu 12. září pražírnu a kafírnu, která bude na dvoře Staré radnice. Lidé uvidí historickou ruční pražičku kávy při provozu a na místě si budou moci vychutnat lahodné moky. V Synagoze zahájíme vernisáží 20. srpna výstavu obrazů Pavla Mühlbauera.

To by bylo výtvarné umění, co nějaké hudební koncerty?

Co se týče střediska kultura, to připravuje na neděli 23. srpna Konec prázdnin v parku. Sady Československých legií ožijí hudebními vystoupeními, soutěžemi, nebude chybět ani loutková a tiskařská dílna, jezdecké dovednosti předvede filmový kaskadér. Návštěvníci uvidí ukázky vodního záchranářství. Z hudebních vystoupení bych vyzdvihla koncert Elišky „Elis" Mrázové s kapelou, která je objevem roku Český slavík Mattoni 2014, a Markéty Konvičkové, která je držitelka Českého slavíka – Objev roku 2010. Dále vystoupí kapela Glayzy, muzikant Jaroslav Albert Kronek se svou folkrockovou formací a další.

V pondělí 14. září bude unikátní prostor hranické Synagogy patřit koncertu Václava Hudečka. Spolu s ním vystoupí klavírista Ivo Kahánek spolu s operním pěvcem Ivem Hrachovcem. Patronem koncertu je hranický starosta Jiří Kudláček, koncert se koná za podpory Olomouckého kraje a jeho průběh bude natáčet televize.