Předchozí
1 z 15
Další

Hrad Bouzov – hradní příkopy

Komnaty a další prostory pohádkového Bouzova zůstávají zavřené, avšak od tohoto týdne je možné projít si atraktivní Hrad BouzovHrad BouzovZdroj: Deník / Tauberová Danielahradní příkopy. Prohlídka nabízí netradiční pohledy na hradní budovy, které lidé znají, když obcházejí hradby venkem, ale celkovému pohledu brání vnější obvodová hradba. Teď si mohou paláce krásně prohlédnout. Na trase jsou rozmístěné informační cedule s texty, které se vztahují k jednotlivým hradním křídlům.

Kdy: denně od 10.00 do 16.00
Za kolik: 60 Kč

Rozhledna Velký Kosíř

Sobotní dopoledne bylo na vrcholu Velkého Kosíře poklidné. Výletníci si mohli v klidu opéct špekáčky a odpočinout si na čerstvém vzduchu. 10.4. 2021Rozhledna na Velkém KosířiZdroj: Deník/Zdeněk VysloužilPopulárnější výletní místo na rozhraní Prostějovka a Olomoucka se o druhém květnovém víkendu dočká dalšího vylepšení. Pro širokou veřejnost bude premiérově otevřené i okénko s občerstvením. Samozřejmostí na vrcholu nejvyšší hanácké hory jsou připravená ohniště a posezení. Přístupná bude i rozhledna.

Kdy: pá od 14 do 19h, so, ne od 9 do 19h
Za kolik: vstup na rozhlednu: děti 10,-Kč, dospělí 30,-Kč

Malý Kosíř - kaple sv. Antonína Paduánského 

Kaple sv. Antonína Paduánského je zvláštní otevřená stavba v přírodní rezervaci Malý Kosíř. Sakrální účel zdůrazňují dva kDřevěná kaple svatého Antonína Paduánského na vrcholu Malého Kosíře.Dřevěná kaple svatého Antonína Paduánského na vrcholu Malého Kosíře.Zdroj: Tomáš Přibylříže nad vstupem a mohutný kříž na prostranství před kaplí. Vrch Malý Kosíř s kaplí je snadno dostupný z jižního okraje Slatinic po naučné stezce Velký Kosíř II a vzdálený jen přibližně kilometr od obce. Kaple je celoročně volně přístupná. Z vrcholku kopce se otevírá krásný výhled do okolí. Do stavby nové kaple se ve Slatinicích pustili v dubnu 2018, dokončena a slavnostně vysvěcena byla v červnu téhož roku. Na dřevěný objekt bylo použito modřínové dřevo z obecního lesa. 

Rozhledna Božka

Rozhledna 'Božka' v Přáslavicích po zimě přivítala první návštěvníky, 3. dubna 2021Rozhledna 'Božka' v Přáslavicích Zdroj: Deník/Daniela TauberováBožka je zděná rozhledna vysoká 21 metrů, která se nachází ve sportovním areálu v Přáslavicích. Z vyhlídky jsou atraktivní pohledy na Hornomoravský úval, Drahanskou vrchovinu, Jeseníky, Oderské vrchy, Moravskou bránu či Hostýnské vrchy. Na rozhledně je zajištěna obsluha s prodejem drobných upomínkových předmětů.

Kde: Přáslavice na Olomoucku
Kdy: pondělí až neděle od 13:00 do 15:00
Za kolik: zdarma

Arboretum Bílá Lhota

Arboretum Bílá Lhota, nejkrásnější zahrada Olomouckého kraje, otevřena od 1. května denně, kromě pondělí, 30. dubna 2021Arboretum Bílá LhotaZdroj: Deník/Daniela TauberováV jedné z nejkrásnějších zahrad Olomouckého kraje rozkládající se v obci Bílá Lhota se nachází na 300 různých druhů a kultivarů dřevin. Zastoupeny jsou dřeviny z jižní Evropy, Asie a různých oblastí Severní Ameriky. Zahradníci zde pěstují řadu vzácných a sbírkových dřevin – například japonské javory. Uzavřeny zatím zůstávají vnitřní prostory arboreta.

Kde: Bílá Lhota na Olomoucku
Kdy: kromě pondělí denně od 8 do 18:00
Za kolik: plné, snížené, psí vstupné: 60, 30 a 10 Kč

Camping Žralok v Plumlově

Podhradský rybník v Plumlově pod místním zámkem.Podhradský rybník v Plumlově pod místním zámkemZdroj: Deník / Zdeněk VysloužilOblíbený kemp s výhledem na plumlovský zámek nabízí dospělým i dětem pestrý jídelníček i vyžití. Pro děti jsou k dispozici elektroautíčka nebo nadstandardní trampolína a další atrakce přímo v areálu. Dospělí mohou využít půjčovny elektrokol nebo se projet po Podhradském rybníku v kánoi.

Kdy: po-pá od 15 do 20h, so, ne od 12 do 20h
Za kolik: vstup zdarma

Hrad Helfštýn

Hrad Helfštýn.Hrad Helfštýn.Zdroj: Jiří BaranMonumentální hrad Helfštýn tyčící se nad údolím Moravské brány již zpřístupnil venkovní prostory. Největším lákadlem je nově zrekonstruovaný renesanční palác na čtvrtém nádvoří, který je částečně zastřešený. Lidé se mohou projít po lávkách a ochozech, užít si unikátní výhledy do okolí, ale prohlédnout si i zajímavé architektonické prvky a kovářské exponáty. elfštýn patří svou rozlohou k nejrozsáhlejším hradním komplexům v Evropě - má čtyři nádvoří, pětici bran, množství věží a rozsáhlý systém vnitřního a vnějšího opevnění. 

Kdy: denně od 9 do 18, mimo pondělí
Za kolik: dospělí zaplatí 100 korun, studenti a senioři 50 korun, děti do 6 let mají vstup zdarma

Střešní zahrada v Lipníku nad Bečvou

Zámek v Lipníku nad BečvouZámek v Lipníku nad BečvouZdroj: DENÍK/Jiří KopáčStřešní zahrada v Lipníku nad Bečvou, která je součástí městské památkové rezervace, je skutečným unikátem. Jedná se o nejstarší zahradu svého typu nejen u nás, ale i severně od Alp.
Vznikla v 60. letech 19. století u západního zámeckého křídla na střeše bývalých stájí na podnět hraběnky Gabriely Hatzfeld-Wildenburg podle projektu stavitele Josefa Zürka a zahradníka Ferdinanda Wenzla. Před lety prošla náročnou rekonstrukcí. Přístupná je už o víkendu 8. - 9. května, od 15. května se otevře také Galerie Konírna s výstavou prací uměleckého kováře Václava Kitzbergera

Kdy: střešní zahrada se zámeckým parkem denně od 6 do 22 hodin
Za kolik: vstup je zdarma

Zámecký park Tovačov

Zámek v Tovačově se Spanilou věží  Zámek v Tovačově se Spanilou věžíZdroj: DENÍK/Iva NajďonovováZámek v Tovačově s charakteristickou Spanilou věží, která je vysoká 96 metrů, byl podle pověsti založen ve druhé polovině 11. století jako útočiště lovců, později sloužil jako dobře chráněná vodní tvrz. V držení zámku se vystřídali markrabě moravský, Cimburkové, Pernštejnové, Salmové nebo Gutmani, od roku 1994 je v majetku města. O víkendu 8. - 9. května je přístupný pouze zámecký park, v sobotu 15. května se otevře i Spanilá věž

Kdy: sobota a neděle od 10 do 17 hodin
Za kolik: zámecký park v Tovačově – vstup zdarma, Spanilá věž od 15. května – vstupné 50 korun

Zámek Úsov

Zámek ÚsovZámek ÚsovZdroj: DENÍK/Jiří KopáčUnikátní lovecko-lesnické muzeum na zámku Úsov je sice zavřené, momentálně je ale možné navštívit alespoň nádvoří původně gotického hradu, seznámit se s jeho historií a pokochat se výhledem na okolí.

Kdy: út-ne od 09.00 do 17.00 hodin
Za kolik: 50 kč

Pavlínin dvůr v Šumperku

Pavlínin dvůr v ŠumperkuPavlínin dvůr v ŠumperkuZdroj: s dovolením Vlastivědného muzea v ŠumperkuVlastivědné muzeum Šumperk zpřístupnilo své nádvoří. Návštěvu Pavlínina dvora ocení především děti. Pobyt ve venkovním Muzejíčku zpříjemní autíčka, kolotoč nebo houpačky. Nepochybně zaujme i vláček na vlastní pohon.

Kdy: út-ne od 09.00 do 17.00 hodin
Za kolik: 30 Kč

Květná zahrada v Kroměříži

Květná zahrada v Kroměříži 1. května 2021Květná zahrada v Kroměříži Zdroj: Deník/Jan KarásekKroměřížská Květná zahrada je od roku 1998 zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Zahrada vznikla při obnově města po třicetileté válce. Její dominantou je 244 metrů dlouhá kolonáda a Rotunda. V květné zahradě se nachází také Králičí kopeček, Palmový skleník, přírodní bludiště či Ptáčnice.
Po jejím otevření v minulém týdnu ji navštívil rekordní počet návštěvníků. A při hezkém počasí se dá očekávat velký zájem i nyní.

Kdy: po – ne, od 9 do 17h
Za kolik: od 60 do 160 Kč

Valašský skanzen

Valašské muzeum v přírodě patří k nejoblíbenějším cílům výletníků z celé republiky.Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.Zdroj: DENÍK/archivPo mnohaměsíční odmlce jsou pro návštěvníky opět přístupné venkovní prostory Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Exteriéry areálů Dřevěného městečka, Valašské dědiny a Mlýnské doliny jsou k vidění od prvního květnového pondělí. Nutné je neustálé použití respirátoru, dodržování odstupů a zvýšená osobní hygiena.

Kdy: pondělí – neděle, 9.00 – 17.00
Vstupné: dospělí 120 Kč; děti 60 Kč

Hrad Lukov  

Strašidelná prohlídka hradu LukovaHrad LukovZdroj: Jarmila KuncováHrad Lukov je zasazen do malebné přírody Hostýnských vrchů, asi 15 km východně od Holešova. Pokladna hradu Lukov a okénko bufetu jsou otevřeny v sobotu, neděli a o státnim svátku. Expozice nejsou přístupné. Mimo tuto dobu je hrad otevřen formou samoobslužné pokladny a funguje samoobslužné okénko s občerstvenim (každý den).

Vstupné: (dospělý, senior, student, dítě nad 10 let) 50 Kč/osoba.