Ty měly tuto službu poskytovat už od května letošního roku. Zatím však propustnost autoskel měřit nemůžou, protože jim ministerstvo dopravy dodnes neurčilo, jaké přístroje si k tomu mají pořídit.

Ministerstvo nyní lhůtu pro povinné kontroly autoskel na STK prodloužilo až na leden 2014. Policie však při běžných dopravních kontrolách motoristy pokutuje už od loňského prosince.

Jen málokterý majitel motorového vozidla si může být naprosto jistý tím, že jeho vůz při policejní kontrole měřením propustnosti autoskel „projde“.

Pochybnosti trápí hlavně řidiče, kteří si koupili ojeté auto a netuší, zda barevný tón skel nebo fólie nalepená předchozím majitelem předepsané parametry splňují.

„Před dvěma měsíci jsem si koupil v bazaru auto s tmavší fólií. Obvolal jsem už všechny stanice technické kontroly v Olomouci, ale žádná z nich propustnost neměří. Nenabízejí tuto službu vůbec ani zdarma, ani za poplatek. Přitom od května to měli dělat povinně jako součást kontrol. Nevím, jestli mám folii rovnou odstranit nebo čekat, až mi policie dá několikatisícovou pokutu,“ postěžoval si devětatřicetiletý Pavel Pospíšil z Přerovska.

Měření propustnosti autoskel v Olomouci dodnes nenabízí ani jedna ze čtyř stanic technické kontroly. A změna k lepšímu nenastane ani od května letošního roku.

„Samozřejmě že se počítalo s tím, že od května propustnost měřit budeme. Jen pořád čekáme na to, až nám ministerstvo dopravy konečně určí, jaké přístroje si kvůli tomu máme nakoupit. Není to levná záležitost, bude to stát desítky tisíc korun. Smutné na tom je, že řidiči kvůli příliš tmavým fóliím už půl roku dostávají od policie pokut, ale přitom sami nemají žádnou možnost zjistit, jak na tom jejich auto je,“ řekl technik olomoucké STK, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Podobně jsou na tom i jinde. Také stále čekají na pokyny z ministerstva dopravy.

„Lidé nám samozřejmě volají, chtějí propustnost přeměřit, aby měli jistotu, že nedostanou pokutu. Nemůžeme jim ale pomoct. Ministerstvo dopravy nám nedalo pokyny ohledně přístrojů. Sami ho koupit nemůžeme, protože nevíme jaký typ. Byly by to vyhozené peníze,“ poznamenala pracovnice jiné STK. Také ona trvala na tom, zůstat v anonymitě.

Padesát měření, jen čtyři auta v pořádku

Policie na Přerovsku přitom řidiče pokutuje už od března, kdy už byly všechny dopravní inspektoráty v kraji vybaveny přístroji na měření propustnosti autoskel. Od té doby už pro řidiče uspořádala také několik preventivních měření.

„Za necelou hodinu si nechalo změřit propustnost skel asi padesát řidičů. Bohužel pouze čtyři z nich měli vše v pořádku,“ informovala o výsledcích akce již dříve přerovská policejní mluvčí Irena Urbánková, podle níž mnohé šoféry výsledek měření nepříjemně překvapil. Řidiči si mohli nechat zdarma změřit propustnost jak čelních, tak i předních bočních skel.

Ministerstvo dopravy potvrdilo, že od 1. května 2012 platí novelizovaná vyhláška a že se podle ní bude kontrolovat propustnost autoskel.

„Povinně se to však nebude dít od tohoto termínu, ale až od 1. ledna 2014. U tohoto úkonu byla odložena platnost proto, aby si jednotlivé STK mohly pořídit měřicí přístroje. Do té doby se určitě zavčas dozvědí, které přístroje splňují požadavky na tato měření. Technici to na STK zatím hodnotí pouze lidským okem, což je nepřesné,“ sdělil mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Doporučení: nelepte si už žádné folie

Na druhou stranu však ministerstvo doporučuje motoristům, aby si skla fóliemi už neupravovali. A už vůbec ne automobily, které mají skla zatmavená přímo z výroby.

„Ta jsou totiž na přípustné hranici. Jakákoliv další fólie by pravděpodobně přesáhla povolenou propustnost. Každá folie by měla mít atest. Ten, kdo službu provádí, musí vědět, na jaké sklo ji lepí. Pokud řidič dostane od policie pokutu, měl reklamaci uplatnit tam, kde mu fólii nalepili,“ poradil Novák.

Zpravodajové Deníku