Třicetiletý Tomáš se jako šéf týmu, fyzioterapeut, tiskový mluvčí, mechanik, řidič a navigátor servisního vozu minulý rok zúčastnil nejtěžšího a nejdelšího cyklistického závodu planety Race Across America (RAAM).

„Jen pro srovnání, například Tour de France měří tři a půl tisíce kilometrů, navíc je rozdělená na etapy, takže závodníci třeba pět, šest hodin jedou a zbytek dne mají čas pro sebe, to při RAAM není," vysvětluje Tomáš Gladiš.

Aspoň jeden cyklista na trati

Soutěžit se může v kategorii jednotlivců a týmů, přičemž závod týmů je oblíbenější.

„Je to vlastně štafeta. Na trati vždy musí být alespoň jeden cyklista. A náš český tým nejenže byl historicky první, který závod dokončil, ale navíc dojel ve velmi solidním čase a umístil se na desátém místě," doplňuje šéf týmu.

Čtyři závodníci Jiří Kříž, Jiří Kalousek, David Bureš a Michal Jon si vybrali právě hranického rodáka, aby jim dělal fyzioterapeuta.

„Postupně na mě připadlo víc a víc úkolů. Nakonec jsem vše organizoval. Byl jsem jediný člen posádky, který znal komplet pravidla závodu. A že to byla bichle," rozesměje se sympatický Tomáš, který se do Ameriky podíval poprvé.

„První týden jsme hlavně cestovali. Snažili jsme se aklimatizovat a poznávat krásy kontinentu. Druhý týden jsme už řešili samotný závod, protože se věcí kolem něj musí zařídit strašně moc," vypráví dál mladý muž, který sám dříve také závodil a stále je vášnivým cyklistou.

Mezi další členy výpravy patřil kuchař, mechanik, fotograf, kameraman nebo řidiči čtyř servisních aut. Jejich úkolem bylo například hlídat cestu, aby cyklisté nezabloudili, starat se o správnou výživu nebo organizovat střídání závodníků na trati.

„Pátý den se nabourali kameraman s fotografem. Naštěstí se jim nic nestalo. Určitě to bylo i tím, že byli unavení a nevyspaní. Museli poté čekat šest hodin v poušti, než jim z půjčovny dovezli nové auto," vzpomíná.

Čeští indiáni dobyli Ameriku

Právě díky kameramanovi Davidu Brožovi tak vznikl hodinový dokument s názvem Čeští indiáni dobyli Ameriku, který se bude promítat v rámci letošního ročníku Mezinárodního festivalu outdoorových filmů a v budoucnu by ho měla vysílat i Česká televize.

Cesta dlouhá téměř pět tisíc kilometrů byla i nebezpečná.

„Například při projíždění územím kmene Navajo jsme se museli držet deset metrů od kluků. Tito indiáni totiž mají problém s alkoholem a lehce se mohlo stát, že by nás přepadli a ukradli kola," popisuje dál průběh závodu, kde si všichni aktéři sáhli na dno svých sil.

Kolektiv samých mužů se zážitkem opravdu stmelil a dodnes se setkává při různých příležitostech.

„Zajímavé bylo, že jeden z cyklistů je vegan, proto se celá posádka rozhodla podstoupit tuto stravu. V rámci utužení kolektivu. A navíc věřili, že to pro ně bude lepší. Výživa je při takovém fyzickém výkonu opravdu důležitá," pousmívá se Tomáš.

Tíhu zodpovědnosti si Tomáš uvědomil až po ukončení závodu.

„Všichni měli radost a já měl depku, když jsem si zpětně uvědomil, co všechno se nám mohlo stát. Není totiž výjimkou, že na trati lidi umírají. Ale musím říct, že díky RAAM mám teď plno zkušeností. Kdybych teď jel podruhé, spoustu věcí bych udělal a řešil jinak. Byl to pro mě životní zážitek a jsem opravdu rád, že jsem u toho mohl být," uzavírá nadějný fyzioterapeut Tomáš Gladiš. 

Race Across America (závod napříč Amerikou, pozn. red.) se jezdí od roku 1982. Ze všech Čechů jej předloni v kategorii jednotlivců dokončil pouze Svaťa Božák. Trasa vede od pobřeží Pacifiku k pobřeží Atlantiku a je dlouhá 4860 kilometrů s celkovým převýšením přes padesát tisíc metrů. Časový limit je pouhých devět dní. Je proto nutné jet non-stop a postupně tak projet dvanáct států, překonat všechna velká pohoří Ameriky, řeky Colorado, Missouri i Mississippi, rozpálené pouště, nekonečné větrné pláně, města, pustiny a mimo jiné i čtyři časová pásma. Není proto divu, že mnohdy závodníci trasu ani nedokončí a některé příběhy zde končí i tragicky. Team Czech republic 1 se tak minulý rok stal historicky prvním týmem, který tento fyzicky a psychicky náročný závod pokořil.

Místa, kde se promítal film Čeští indiáni dobyli Ameriku

17. 10. 2015

17:00

Ostrava – Dům kultury města Ostravy – Kino Art, divadelní sál

18. 10. 2015

19:30

Snina – Kino Centrum Snina

31. 10. 2015

17:00

Jablunkov – Kino Mír

4. 11. 2015

20:00

Děčín – Kino Sněžník

13. 11. 2015

19:00

Šenov – Horakůvka restaurace

19. 11. 2015

17:30

Dobruška – Kino 70

4. 12. 2015

20:30

Praha – Druhý kinosál kina Lucerna

Zdroj: http://www.outdoorfilms.cz/filmy/