Tomíku, předpokládám, že jsi s psaním doposud neměl moc zkušeností. Byl to velký boj dát dohromady celou knihu?

Vůbec jsem neměl ponětí, jak se kniha píše. Za svůj život jsem přečetl asi tak tři knihy. Vlastně to asi ani nebyly knihy. Když jsem byl malý dost se mi líbil Méďa Pusík. Pak to byly Mikulášovy Patálie. No a teď třetí věc, kterou jsem v životě přečetl, je má vlastní kniha. Je to fajn pocit. Jsem na sebe opravdu pyšný, že jsem to zvládl. Je to neuvěřitelné, když si uvědomím, že z diktátů jsem byl rád za čtverky. Nedávno jsem potkal svou učitelku ze základy a řekl jsem ji, že jsem napsal knihu. Ona jen odvětila „ne“ a prostě odešla. Asi se s tím nemohla smířit. (smích)

Jakým stylem si tedy psal. Vymezil sis třeba každý den několik hodin, které jsi prostě musel psát?

Ptal jsem se na rady ostřílených autorů a každý má jiný postup. Já jsem to nakonec vyřešil tak, že jsem se sbalil a odjel na chatu. Není tam internetové připojení ani nic podobného, takže jsem se mohl soustředit opravdu jen na psaní knížky. To mi dost pomohlo. A taky pár lahví slivovice. (smích)

Své příhody jsi přímo z cesty průběžně zveřejňoval na sociálních sítích. Najdou tak v knize něco nového i fanoušci, kteří tě celou dobu pravidelně sledovali?

Určitě ano. Některé příhody prostě nešly popsat na omezeném prostoru facebookových příspěvků nebo v krátkých videích. O spoustě věcí se tak lidé dočtou právě až v knize. Za všechny příhody můžu uvést třeba tu, jak nám začal tuktuk hořet přímo na silnici a málem vybouchl.

Kniha na první pohled zaujme povedeným obalem, který vytvořila ilustrátorka Tereza Konupčíková. Pověz nám něco o této spolupráci.

Od vydavatelství jsem měl poměrně velkou volnost. Věděl jsem, že bych tam chtěl nějaké pěkné, řekněme až pohádkové ilustrace. Na moji výzvu se pak ozvalo asi sto ilustrátorů a nejvíc mě zaujala právě Tereza. Myslím, že se jí to povedlo náramně. O té titulní stránce jsem měl své představy, tak jsem jí to neumětelsky načrtl, a ona to pak tak krásně zpracovala. Stejně jako všechny ostatní ilustrace v knize.

Už máš nějaké zprávy o tom, jak se Tomík na cestách prodává?

Podle informací, které jsem dostal z vydavatelství, se zatím prodává velice rychle a dobře.

Jaký máš teď po vydání ze svého prvního literárního počinu pocit?

Je to asi ta nejkrásnější věc, co jsem zatím v životě vytvořil.