Obec se může jako jediná v kraji pyšnit originálním betlémem ze slámy, který už mohli obdivovat lidé například na olomoucké Floře nebo na zámku ve Vsetíně.

„Náš betlém má patnáct figur – jako první jsme vyrobili Josefa a Marii, pak Tři krále, a nakonec všechna zvířata i s velbloudem. Dříve jsme betlém vystavovali celoročně, ale protože déšť a sníh slámu poničily, provádíme pravidelně každý rok rekonstrukci jednotlivých figur," řekla starostka Rouského Miluše Stržínková.

Lektorem, který pomáhá každý rok s výrobou postav, je Jiří Jedlička.

„Jezdím sem už pět let, jinak jsem ale z Vysočiny. Paní starostka viděla mé práce, a tak si mě k nim pozvala. Tehdy začala naše spolupráce. Já jsem svařoval kostry postav a rousecké ženy je obmotávaly slámou," vzpomněl Jiří Jedlička.

Ze slámy se podle něj dá vyrobit cokoliv, od sněhuláka přes velblouda až po drobnější předměty.

„Protože se ale jedná o přírodní materiál, je potřeba dobře utahovat provázky, aby celé dílo drželo pohromadě, " vysvětlil.

Někteří návštěvníci, kteří v sobotu zavítali na výletiště, si výrobu slaměných figurek vlastnoručně vyzkoušeli.

„Nikdy jsem nic takového nedělala, ale pokusím se udělat šneka. Čas nás naštěstí netlačí. Až to dodělám, tak to bude," svěřila se jedna z účastnic Slámování Ilona Sedlářová, která přijela až ze Vsetína.

Lidé si i přes tropická vedra užili pohodové odpoledne. Během doprovodného programu si mohli poslechnout hudební skupinu Všechomor ze Všechovic a zhlédnout vystoupení skupiny historického šermu z Přerova Marcus M.

„Součástí byla i soutěž pro děti v požárním útoku, kterou pořádali dobrovolní hasiči," doplnila organizátorka akce Ludmila Juráňová.