Letošní dvaadvacátý ročník si nenechali ujít každoroční návštěvníci, ale také ti, kteří do Galerie M+M zavítali úplně poprvé. Kromě nejrůznějších ručně dělaných předmětů na návštěvníky čekaly také plné talíře cukroví nebo sklenice svařáku.

„Nikdy jsem tu nebyla, na Výstavě betlémů jsem poprvé. Výstava se mi moc líbí, všechny vystavované výrobky jsou krásné. Vnukovi se nejvíce líbilo zpívání v podání dětského sboru," vyjádřila se k výstavě návštěvnice Pavla Machálková.

Domácí atmosféra

Po strop zalidněná galerie hřeje u srdce především organizátory výstavy a majitele galerie. Anna Musilová se synem Jiřím se dle jejich slov snaží hlavně o vytvoření pravé rodinné vánoční atmosféry. Věří, že právě díky tomu se do galerie vrací velké množství návštěvníků.

„Dvaadvacet let je pro soukromou galerii v malém městě velký úspěch. Příznivci neodešli, tradičně chodí i na jiné výstavy, nejen na vánoční a velikonoční." vyjádřil se k výstavě spoluorganizátor výstavy Jiří Musil.

Současně také dodávají, že bez nasazení celé rodiny a přátel by galerie neexistovala.

„My to nebereme jako komerční záležitost. Nazval bych to jako charitu přes umění. Chceme, aby se tu lidé cítili jako doma, mohli si posedět u praskajícího krbu, zazpívat koledy s klavírem. Například, když se přijde podívat na výstavu nějaká škola, tak maminka sedne ke klavíru a zazpívá si s dětmi koledy," uvedl Jiří Musil.

Dalším důležitým faktorem pro fungování galerie jsou finance. Jelikož se jedná o soukromou galerii, majitelé si většinu nákladů hradí sami, avšak jsou velice vděční za podporu města Hranice a také návštěvníkům, kteří si mohou vystavená díla zakoupit či přispět dobrovolným příspěvkem.

„Všechny finanční obnosy nám v realizování výstav velmi pomohou a bez nich bychom nemohli jako galerie dále fungovat. Bohužel se každý rok stává, že spousta vystavovaných výrobků někdo ukradne. Ale i to se stává, je škoda, že se vždy najde dost lidí, kteří mají takzvaně nenechavé prsty," prozradil Jiří Musil.

Škála vystavovatelů je velmi široká

„Zde do Galerie M+M přispívám opakovaně, většinou tak pětkrát do roka. Jinde ani nevystavuji, ani po tom nijak netoužím. I díky vřelému přístupu ze strany rodiny Musilových se každoročně výstavy aktivně účastním," objasnil jeden z vystavovatelů Vojtěch Šimon. „Řezbářství se věnuji už patnáct let. Samotné vyhotovení díla mi trvá asi týden, pokud se práci věnuji poctivě. Jindy mi výroba trvá i měsíc, nebo dokonce dva, protože se věnuji i například zahradničení a modelářství. Předtím než vůbec vezmu do ruky dláto, musím vybrat správný strom, kus uřezat, usušit. Nejlepší výrobní materiál je určitě lípa, která se nejlépe opracovává," prozradil dále řezbář.

Výstavy se budou s jistotou konat i v příštích letech.

„Po mamince určitě převezmu taktovku bez váhání. Dnes to tady zase hučí jak v úle, proto to děláme, kvůli té obrovské přízni. Je skvělé otevřít dveře a přivítat zde každého, ať už to jsou školy nebo turisté," řekl na závěr Jiří Musil.

Autor: Aneta Králová