„V nádherném prostředí rumunských hor nás čekalo další z řady společných mezinárodních cvičení pod názvem Transylvanian dragons 2023,“ uvedl řídící cvičení major Martin Krč.

„Rumunský prapor se připravuje na nasazení do zahraniční operace a absolvoval certifikační cvičení. Naše druhá mechanizovaná rota, posílená o další prvky, se do tohoto cvičení zapojila s cílem zdokonalovat vlastní činnost a posílit schopnosti spolupráce v mezinárodním prostředí,“ řekl.

Městský úřad v Hranicích. Ilustrační foto
Městský úřad v Hranicích mění provozní dobu, sjednotí všechny agendy

Cvičení pro vojáky začalo již na hranickém nádraží, kde naložili potřebnou techniku, především bojová vozidla pěchoty, na železniční vagóny. Dvoudenní železniční transport do výcvikového prostoru Bogata – Stejaris v Rumunsku všech 21 kusů techniky a 110 cvičících vojáků bez problémů zvládlo a okamžitě se zařadilo do úkolového uskupení.

„Naše mechanizovaná rota absolvovala komplexní výcvik v mezinárodním prostředí, zakončený bojovou střelbou,“ konstatoval nadporučík Jan Laštovička, zástupce velitele roty.

„V taktickém námětu cvičení rumunská jednotka vedla boj na zdrženou, zastavila nepřítele a naši vojáci potom podnikli protiútok. Tyto činnosti již máme nacvičené, velkou pozornost jsme ale věnovali vzájemné spolupráci cizích jednotek. Vyřešit jsme museli především otázky spojené se vzájemným spojením, vedením radiového provozu a systémem předávání informací. To beru jako největší přínos tohoto cvičení,“ dodal nadporučík Laštovička.

Výstava z názvem Historické cukrárny aneb Mlsání našich babiček ve výstavním sále na Staré radnici v Hranicích.
Tajemný židovský hřbitov i noční prohlídky zámku, slibuje Hranická muzejní noc

Jako další rozvoj schopností praporu a velkou zkušenost cvičení vidí také major Krč. „Mohli jsme si podrobně vyzkoušet nový typ terénu, který u nás nemáme – otevřené horské pláně, které výrazně limitují možnosti krytí. Jsme zvyklí maximálně využívat možnosti terénu ke skrytému pohybu, což na nezalesněných pláních, v hlubokých údolích, lemovaných skalami, bylo velmi obtížné. Válka na Ukrajině nám připomněla velkou devastaci rozsáhlých území, zničené vesnice, města, lesy a boj potom probíhá na otevřeném prostoru. Přesně takový typ terénu rumunský výcvikový prostor nabídnul,“ pochvaluje si major Krč.